Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 34 ... 44  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
almeros
Member
Member
almeros

Ηλικία : 48
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 06/01/2010

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 09:34

Painteraki, κάτι λέγαμε την προηγούμενη Τετάρτη να κάνουμε κάνα βολταράκι αυτήν την Κυριακή.

Δεν έχουμε πει κάτι συγκεκριμμένο οπότε όλα είναι ανοικτά.

Εγώ βέβαια έχω ένα μνημόσυνο στην Μεσσαρά και θα τελειώσω κατά τις 10:30.

Αναλόγως τον προορισμό που τελικά θα βγάλουν τα ηρακλειωτάκια , μπορεί και να τους συναντήσω κάπου.

αν τώρα έρθουν προς τα μέρη σου, δεν ξέρω αν σας προλάβω

οπότε βλέπουμε.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 17/01/2008

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 12:48

Κοίτα almero, επειδή δε το είπα πρίν και για να μην γίνει μπέρδεμα, η βόλτα που λέω είναι φωτογραφικού τύπου δηλαδή δε θα περάσω από τα σημεία σαν τον άσπρο σίφουνα αλλά θα είναι λίγο εξερευνητική, προσπαθώντας να βρω κάτι το διαφορετικό.
π.χ. έχω μάθει για ένα σπήλαιο στην περιοχή της Αβδού, στο οποίο όπως μου είπαν πας με άσφαλτο, αρκεί να το επιβεβαιώσω.
Επίσης τα "κομμάτια" που θέλω να περάσω πρέπει να τα περάσω υποχρεωτικά μιας και μπορεί να αποτελέσουν κομμάτι της διαδρομής που θα κάνουμε με τη ΛΕ.Μ.Α.Ν. κατά την παραμονή του Σλοβένικου κλαμπ των Goldwing Άγιο Νικόλαο στο τέλος του Απρίλη.
Στο δια ταύτα, όποιος έχει όρεξη για χαλαρή βόλτα ... το κανονίζουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
almeros
Member
Member
almeros

Ηλικία : 48
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 06/01/2010

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 13:17

φίλε, απευθύνεσαι στον έναν από τους 2 γκουρού της .......................χαλαρής βόλτας


ένα θα σου πω για να σε πείσω.


ο έτερος γκουρού είναι ο γνωστός και μη εξαιρεταίος βιδάκης !!!!!!






Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 17/01/2008

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 13:27

δε γνωρίζω αν είστε τέτοιοι γκουρού ...

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 6C934CCCB365C813C0332666BF2C1FAA

ή ...

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 38

αλλά όχι και γκουρού της χαλαρής βόλτας imarton
μη μας τρελάνεις κιόλας. ο mr μαύρος σίφουνας και ο mr πορτοκαλί σφαίρα imarton
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitrisv
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
dimitrisv

Ηλικία : 50
Τόπος : Ηρακλειο ΚΡΗΤΗΣ
Registration date : 14/04/2009

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 14:02

ωπ τι εχουμε δω; θα χει και χωματακι; bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://voltarakia.blogspot.com/
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 17/01/2008

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 14:11

μια βόλτα είπα να κάνω ασφάλτινη και εσύ τέκνο Βρούτε μου βάζεις το ζιζάνιο; H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 425741
το μόνο κακό είναι ότι έχει στις 10 το πρωί αγώνα F1 στη Kuala Lumpur αλλά άμα είναι το κανονίζουμε και αυτό ... Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 15:15

αρχίζω να πείθομαι θα έχει και χαντάκι ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitrisv
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
dimitrisv

Ηλικία : 50
Τόπος : Ηρακλειο ΚΡΗΤΗΣ
Registration date : 14/04/2009

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 21:36

Μανολη κανονισε καταλληλο μερος για να πιουμε καφεδακι και να δουμε F1 και μεις οργανωνομαστε για προς τα κει για "χαλαρο" βολταρακι "ασφαλτινο". Ο αλμερος μολις ξεμπερδεψει πεταγετε και μας βρισκει οπου ειμαστε!!!! Καμια απορια κανεις; Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://voltarakia.blogspot.com/
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 23:37

ναι φοιτήτριες θα έχει ..........................


H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Sexy-student-eating-an-apple-thumb7078603
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kyriakos II
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
kyriakos II

Ηλικία : 45
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 26/06/2011

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2013, 00:19

άσε geo.....
ακόμα τις περιμένουμε......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sarakats85

sarakats85

Registration date : 15/03/2012

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2013, 01:04

almeros έγραψε:
φίλε, απευθύνεσαι στον έναν από τους 2 γκουρού της .......................χαλαρής βόλτας


ένα θα σου πω για να σε πείσω.


ο έτερος γκουρού είναι ο γνωστός και μη εξαιρεταίος βιδάκης !!!!!!






mouuuuuu mouuuuuu mouuuuuu mouuuuuu mouuuuuu

Την τελευταια φορά νόμιζα οτι θα πέσει καρό σημαία στο τέρμα mister almeros....


painter εγω ειμαι μέσα με 10000 OK OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 17/01/2008

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2013, 04:21

sarakats85 έγραψε:
Την τελευταια φορά νόμιζα οτι θα πέσει καρό σημαία στο τέρμα mister almeros....


painter εγω ειμαι μέσα με 10000 OK OK OK
το κακό (ή και καλό μπορείς να το πείς) είναι ότι δε μας πρόλαβες πριν κανά 3-4 χρόνια που ορισμένοι δεν είχαν σοβαρευτεί ακόμα και εκεί να δείς τις χαλαρές βόλτες που κάναμε, αφού να φανταστείς το κρητικό gsxr club δεν μας έκανε παρέα γιατί ορισμένοι από εδώ μέσα τους τα χώνανε στα αυτιά bounce bounce What a Face What a Face What a Face Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Razz Razz Razz
εδά έχουν ηρεμήσει ... affraid affraid affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sarakats85

sarakats85

Registration date : 15/03/2012

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2013, 08:08

painterakis έγραψε:
sarakats85 έγραψε:
Την τελευταια φορά νόμιζα οτι θα πέσει καρό σημαία στο τέρμα mister almeros....


painter εγω ειμαι μέσα με 10000 OK OK OK
το κακό (ή και καλό μπορείς να το πείς) είναι ότι δε μας πρόλαβες πριν κανά 3-4 χρόνια που ορισμένοι δεν είχαν σοβαρευτεί ακόμα και εκεί να δείς τις χαλαρές βόλτες που κάναμε, αφού να φανταστείς το κρητικό gsxr club δεν μας έκανε παρέα γιατί ορισμένοι από εδώ μέσα τους τα χώνανε στα αυτιά bounce bounce What a Face What a Face What a Face Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Razz Razz Razz
εδά έχουν ηρεμήσει ... affraid affraid affraid



XYLO XYLO XYLO
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 17/01/2008

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2013, 14:22

dimitrisv έγραψε:
Μανολη κανονισε καταλληλο μερος για να πιουμε καφεδακι και να δουμε F1 και μεις οργανωνομαστε για προς τα κει για "χαλαρο" βολταρακι "ασφαλτινο". Ο αλμερος μολις ξεμπερδεψει πεταγετε και μας βρισκει οπου ειμαστε!!!! Καμια απορια κανεις; Rolling Eyes
ρε το μανώλης γράφετε με ω !!!! γμτ μου Razz

λοιπόν αν δείς το πρόγραμμα της ΕΤ1, ο αγώνας είναι κονσέρβα ...

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Et1243

οπότε για να τον δούμε live θα πρέπει να βρούμε internet ( www.sportlemon.tv ) ή καφενείο με OTEtv ... δηλαδή χλωμό.
άρα κάνουμε βόλτα μας κανονικά και τον βλέπουμε μετά.

επίσης μπορούμε να δώσουμε ραντεβού στην Έμπαρο, στο καφενεδάκι και να περιμένουμε τον almero αλλά και τους εξ ιεραπύτνης ορμώμενους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
black-v
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Registration date : 02/01/2010

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2013, 21:41

painterakis έγραψε:
dimitrisv έγραψε:
Μανολη κανονισε καταλληλο μερος για να πιουμε καφεδακι και να δουμε F1 και μεις οργανωνομαστε για προς τα κει για "χαλαρο" βολταρακι "ασφαλτινο". Ο αλμερος μολις ξεμπερδεψει πεταγετε και μας βρισκει οπου ειμαστε!!!! Καμια απορια κανεις; Rolling Eyes
ρε το μανώλης γράφετε με ω !!!! γμτ μου Razz

Φιλαρακι συγγνωμη που θα επεμβω και θα διαφωνησω μαζι σου .... αλλα νομιζω πως εχεις πληρης μεσανυχτα απο την δημοτικην γραφουσα ελληνικη γλωσσα ..

Πρεπει να ξερεις οτι απο τοτε που καταργηθηκαν οι Ψιλες οι Δασιες και οι Περισπωμενες καποιοες λεξεις γραφοντε και με Ο και με Ω ( Π.χ Μανολης η Μανωλης )

Αλλο ενα παραδειγμα ειναι η λεξη ΑΒΓΟ η ΑΥΓΟ ......

Ακομα ενα παραδειγμα ειναι η λεξη ΚΑΒΛΑ η ΚΑΥΛΑ ......

Μην ασχολεισαι μονο με εκδρομες , λεσχες και φωτοδιαδρομες ...... ανοιξε και κανενα ρημαδι να μορφωθεις .... αμορφωτε !!!


YOU! YOU! YOU!

EROS



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakismip
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
sakismip

Ηλικία : 43
Τόπος : Kαστοριά
Registration date : 22/03/2009

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΤετ Μαρ 20 2013, 22:54

black-v έγραψε:
painterakis έγραψε:
dimitrisv έγραψε:
Μανολη κανονισε καταλληλο μερος για να πιουμε καφεδακι και να δουμε F1 και μεις οργανωνομαστε για προς τα κει για "χαλαρο" βολταρακι "ασφαλτινο". Ο αλμερος μολις ξεμπερδεψει πεταγετε και μας βρισκει οπου ειμαστε!!!! Καμια απορια κανεις; Rolling Eyes
ρε το μανώλης γράφετε με ω !!!! γμτ μου Razz

Φιλαρακι συγγνωμη που θα επεμβω και θα διαφωνησω μαζι σου .... αλλα νομιζω πως εχεις πληρης μεσανυχτα απο την δημοτικην γραφουσα ελληνικη γλωσσα ..

Πρεπει να ξερεις οτι απο τοτε που καταργηθηκαν οι Ψιλες οι Δασιες και οι Περισπωμενες καποιοες λεξεις γραφοντε και με Ο και με Ω ( Π.χ Μανολης η Μανωλης )

Αλλο ενα παραδειγμα ειναι η λεξη ΑΒΓΟ η ΑΥΓΟ ......

Ακομα ενα παραδειγμα ειναι η λεξη ΚΑΒΛΑ η ΚΑΥΛΑ ......

Μην ασχολεισαι μονο με εκδρομες , λεσχες και φωτοδιαδρομες ...... ανοιξε και κανενα ρημαδι να μορφωθεις .... αμορφωτε !!!


YOU! YOU! YOU!

EROS





YOU! YOU!
respect respect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
almeros
Member
Member
almeros

Ηλικία : 48
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 06/01/2010

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21 2013, 00:43

black-v έγραψε:
painterakis έγραψε:
dimitrisv έγραψε:
Μανολη κανονισε καταλληλο μερος για να πιουμε καφεδακι και να δουμε F1 και μεις οργανωνομαστε για προς τα κει για "χαλαρο" βολταρακι "ασφαλτινο". Ο αλμερος μολις ξεμπερδεψει πεταγετε και μας βρισκει οπου ειμαστε!!!! Καμια απορια κανεις; Rolling Eyes
ρε το μανώλης γράφετε με ω !!!! γμτ μου Razz

Φιλαρακι συγγνωμη που θα επεμβω και θα διαφωνησω μαζι σου .... αλλα νομιζω πως εχεις πληρης μεσανυχτα απο την δημοτικην γραφουσα ελληνικη γλωσσα ..

Πρεπει να ξερεις οτι απο τοτε που καταργηθηκαν οι Ψιλες οι Δασιες και οι Περισπωμενες καποιοες λεξεις γραφοντε και με Ο και με Ω ( Π.χ Μανολης η Μανωλης )

Αλλο ενα παραδειγμα ειναι η λεξη ΑΒΓΟ η ΑΥΓΟ ......

Ακομα ενα παραδειγμα ειναι η λεξη ΚΑΒΛΑ η ΚΑΥΛΑ ......

Μην ασχολεισαι μονο με εκδρομες , λεσχες και φωτοδιαδρομες ...... ανοιξε και κανενα ρημαδι να μορφωθεις .... αμορφωτε !!!


YOU! YOU! YOU!

EROS






Σωστός ο έταιρος ΛΑσιθιώτης


άλλο ένα παράδειγμα είναι το..................


βλάκας ή blackας


YOU! YOU! YOU! YOU!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21 2013, 01:20

Εγω δεν θα συμμετέχω στον διάλογο σας .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 17/01/2008

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21 2013, 02:22

black-v έγραψε:
painterakis έγραψε:
dimitrisv έγραψε:
Μανολη κανονισε καταλληλο μερος για να πιουμε καφεδακι και να δουμε F1 και μεις οργανωνομαστε για προς τα κει για "χαλαρο" βολταρακι "ασφαλτινο". Ο αλμερος μολις ξεμπερδεψει πεταγετε και μας βρισκει οπου ειμαστε!!!! Καμια απορια κανεις; Rolling Eyes
ρε το μανώλης γράφετε με ω !!!! γμτ μου Razz

Φιλαρακι συγγνωμη που θα επεμβω και θα διαφωνησω μαζι σου .... αλλα νομιζω πως εχεις πληρης μεσανυχτα απο την δημοτικην γραφουσα ελληνικη γλωσσα ..

Πρεπει να ξερεις οτι απο τοτε που καταργηθηκαν οι Ψιλες οι Δασιες και οι Περισπωμενες καποιοες λεξεις γραφοντε και με Ο και με Ω ( Π.χ Μανολης η Μανωλης )

Αλλο ενα παραδειγμα ειναι η λεξη ΑΒΓΟ η ΑΥΓΟ ......

Ακομα ενα παραδειγμα ειναι η λεξη ΚΑΒΛΑ η ΚΑΥΛΑ ......

Μην ασχολεισαι μονο με εκδρομες , λεσχες και φωτοδιαδρομες ...... ανοιξε και κανενα ρημαδι να μορφωθεις .... αμορφωτε !!!


YOU! YOU! YOU!

EROS



καταρχάς όταν κάποιος θέλει να σχολιάσει τα γραφόμενα ενός άλλου, καλό θα ήταν πριν ξεκινήσει να πιάσει το στυλό (ή το πληκτρολόγιο στη περίπτωσή μας) να έχει τη στοιχειώδη γνώση πάνω στο θέμα και όχι να γράφει απλά για να γράψει.

ο υποφαινόμενος αμόρφωτος θα ήθελε να σου επισημάνει ότι το όνομα που έχουμε και οι δύο, είναι Εμμανουήλ (ή κάποιοι το λένε και Μανουήλ) το οποίο είναι εβραϊκο, ενώ τα ονόματα Μανώλης, Μανόλης, Μάνος κ.α. είναι υποκοριστικά του και δεν ακολουθούν κάποιο γραμματικό/ορθογραφικό κανόνα, απλά συνηθίζετε να το γράφει (το υποκοριστικό του) ο καθείς ανάλογα με την επιθυμία του.
Επίσης παρατηρείται συχνά το φαινόμενο της γεωγραφικής επιλογής της γραφής του ονόματος Μανώλης/Μανόλης, δηλαδή στη Κρήτη είναι σύνηθες να γράφετε Μανώλης ενώ στην Ήπειρο Μανόλης, όπως και επίσης υπάρχει και διαχωρισμός ανάλογα με την μόρφωση όπου αν παρατηρήσεις οι φιλόσοφοι/οι συγγραφείς και γενικά οι λόγιοι το γράφουν με ο αντίθετα με τον υπόλοιπο πληθυσμό που το γράφει με ω.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις η επιθυμία γραφής του υποκοριστικού (στα επίσημα έγγραφα γράφεσαι Εμμανουήλ) θα πρέπει να είναι σεβαστή ... άρα το Μανώλης το θέλω με Ω.

Από τα παραπάνω καταλαβαίνεις ότι τα παραδείγματα που δίνεις είναι άτοπα μιας και δε μπορείς να συγκρίνεις υποκοριστικά με λέξεις που σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη έχουν η κάθε μια τους μια ετυμολογική προέλευση.
Εξάλλου τα γραφόμενα σου αντιφάσκουν μιας και ενώ με επιπλήττεις, επειδή δε γνωρίζω την δημοτική γραφή, εσύ γράφεις δημοτικήν που είναι στη καθαρεύουσα.

Τελειώνοντας αναφέρεις πολύ ορθά ότι έχουν καταργηθεί οι δασείες και οι περισπωμένες αλλά από την άλλη θα πρέπει να σου θυμίσω ότι έχουμε το σύγχρονο ΤΟΝΙΚΌ σύστημα και ΟΧΙ το Α-τονικό σύστημα που κατά κόρον χρησιμοποιείς.

Φιλιά στα μούτρα ... EROS
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakismip
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
sakismip

Ηλικία : 43
Τόπος : Kαστοριά
Registration date : 22/03/2009

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21 2013, 04:32

έχω λιώσει μαζί σας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 17/01/2008

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21 2013, 04:55

sakismip έγραψε:
έχω λιώσει μαζί σας!!!
το θέμα είναι ότι δεν είναι μέσα ο μαύρος, που έχω ρέντα και θέλω να τον πειράξω.
θα κάναμε ένα ου(φ)τοπικό «διάλογο» Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21 2013, 11:43

painterakis έγραψε:
black-v έγραψε:
painterakis έγραψε:
dimitrisv έγραψε:
Μανολη κανονισε καταλληλο μερος για να πιουμε καφεδακι και να δουμε F1 και μεις οργανωνομαστε για προς τα κει για "χαλαρο" βολταρακι "ασφαλτινο". Ο αλμερος μολις ξεμπερδεψει πεταγετε και μας βρισκει οπου ειμαστε!!!! Καμια απορια κανεις; Rolling Eyes
ρε το μανώλης γράφετε με ω !!!! γμτ μου Razz

Φιλαρακι συγγνωμη που θα επεμβω και θα διαφωνησω μαζι σου .... αλλα νομιζω πως εχεις πληρης μεσανυχτα απο την δημοτικην γραφουσα ελληνικη γλωσσα ..

Πρεπει να ξερεις οτι απο τοτε που καταργηθηκαν οι Ψιλες οι Δασιες και οι Περισπωμενες καποιοες λεξεις γραφοντε και με Ο και με Ω ( Π.χ Μανολης η Μανωλης )

Αλλο ενα παραδειγμα ειναι η λεξη ΑΒΓΟ η ΑΥΓΟ ......

Ακομα ενα παραδειγμα ειναι η λεξη ΚΑΒΛΑ η ΚΑΥΛΑ ......

Μην ασχολεισαι μονο με εκδρομες , λεσχες και φωτοδιαδρομες ...... ανοιξε και κανενα ρημαδι να μορφωθεις .... αμορφωτε !!!


YOU! YOU! YOU!

EROS



καταρχάς όταν κάποιος θέλει να σχολιάσει τα γραφόμενα ενός άλλου, καλό θα ήταν πριν ξεκινήσει να πιάσει το στυλό (ή το πληκτρολόγιο στη περίπτωσή μας) να έχει τη στοιχειώδη γνώση πάνω στο θέμα και όχι να γράφει απλά για να γράψει.

ο υποφαινόμενος αμόρφωτος θα ήθελε να σου επισημάνει ότι το όνομα που έχουμε και οι δύο, είναι Εμμανουήλ (ή κάποιοι το λένε και Μανουήλ) το οποίο είναι εβραϊκο, ενώ τα ονόματα Μανώλης, Μανόλης, Μάνος κ.α. είναι υποκοριστικά του και δεν ακολουθούν κάποιο γραμματικό/ορθογραφικό κανόνα, απλά συνηθίζετε να το γράφει (το υποκοριστικό του) ο καθείς ανάλογα με την επιθυμία του.
Επίσης παρατηρείται συχνά το φαινόμενο της γεωγραφικής επιλογής της γραφής του ονόματος Μανώλης/Μανόλης, δηλαδή στη Κρήτη είναι σύνηθες να γράφετε Μανώλης ενώ στην Ήπειρο Μανόλης, όπως και επίσης υπάρχει και διαχωρισμός ανάλογα με την μόρφωση όπου αν παρατηρήσεις οι φιλόσοφοι/οι συγγραφείς και γενικά οι λόγιοι το γράφουν με ο αντίθετα με τον υπόλοιπο πληθυσμό που το γράφει με ω.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις η επιθυμία γραφής του υποκοριστικού (στα επίσημα έγγραφα γράφεσαι Εμμανουήλ) θα πρέπει να είναι σεβαστή ... άρα το Μανώλης το θέλω με Ω.

Από τα παραπάνω καταλαβαίνεις ότι τα παραδείγματα που δίνεις είναι άτοπα μιας και δε μπορείς να συγκρίνεις υποκοριστικά με λέξεις που σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη έχουν η κάθε μια τους μια ετυμολογική προέλευση.
Εξάλλου τα γραφόμενα σου αντιφάσκουν μιας και ενώ με επιπλήττεις, επειδή δε γνωρίζω την δημοτική γραφή, εσύ γράφεις δημοτικήν που είναι στη καθαρεύουσα.

Τελειώνοντας αναφέρεις πολύ ορθά ότι έχουν καταργηθεί οι δασείες και οι περισπωμένες αλλά από την άλλη θα πρέπει να σου θυμίσω ότι έχουμε το σύγχρονο ΤΟΝΙΚΌ σύστημα και ΟΧΙ το Α-τονικό σύστημα που κατά κόρον χρησιμοποιείς.

Φιλιά στα μούτρα ... EROS


Αμα ο άνθρωπος είναι σπουδαγμένος φαίνεται ρε παιδί μου .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tanuki
Member
Member
tanuki

Registration date : 17/04/2009

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21 2013, 12:04

geo έγραψε:


Αμα ο άνθρωπος είναι σπουδαγμένος φαίνεται ρε παιδί μου .

Πές μου την αλήθεια ρε φίλε. Πόσα λεξικά και πόσους φίλους σου πήρες τηλέφωνο για να γράψεις την παραπάνω πρόταση
χωρίς λαθη. Question

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 17/01/2008

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21 2013, 12:13

tanuki έγραψε:
geo έγραψε:


Αμα ο άνθρωπος είναι σπουδαγμένος φαίνεται ρε παιδί μου .

Πές μου την αλήθεια ρε φίλε. Πόσα λεξικά και πόσους φίλους σου πήρες τηλέφωνο για να γράψεις την παραπάνω πρόταση
χωρίς λαθη. Question

κοίτα να δεις κάτι ανθρώπους ... 40 χρόνια (λέμε τώρα) είχε να γράψει στο φόρουμ και η πρώτη κουβέντα ήταν να την πεί στο ατίθασο αγόρι με το μακρύ μαλλί.
άντε ρε πήγαινε να κάνεις καμιά ελληνοποίηση ...
kolaraki kolaraki kolaraki kolaraki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!   H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!! - Σελίδα 25 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21 2013, 13:52

tanuki έγραψε:
geo έγραψε:


Αμα ο άνθρωπος είναι σπουδαγμένος φαίνεται ρε παιδί μου .

Πές μου την αλήθεια ρε φίλε. Πόσα λεξικά και πόσους φίλους σου πήρες τηλέφωνο για να γράψεις την παραπάνω πρόταση
χωρίς λαθη. Question



εγώ ρε σε κορόιδεψα που την έχεις μικρή Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

H εκδρομικη μας ατζεντα εντός Κρήτης !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 25 από 44Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 34 ... 44  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΦΟΡΟΥΜ :: Ενότητα μελών φόρουμ Κρήτης-
Μετάβαση σε: