ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giannis81
Member
Member

Τόπος : Aθήνα
Registration date : 07/03/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Παρ Νοε 12 2010, 23:21

Το βαζω εδω αλλα θα μπορουσε να μπει και στα ανεκδοτα!

Παω που λετε σημερα το μεσημερι εν μεσω κυριολεκτικου κατακλυσμου να δωσω στον τυπο να φαει, γιατι, ως γνωστον, αν δε φας μακαρονια απο πιτσαρια για μεσημερι ενω εξω εχουν πλημμυρισει τα παντα, δε γινεται.

Ανεβαινω στον 1ο ενω σταζω λες και με εχεις πεταξει στη θαλασσα με τα ρουχα. Ανοιγει ο τυπος, καμια 25ρια, χωρις μπλουζα απο πανω, χαλαρος, το καλοριφερ στο 40 να σου σκαει η ζεστη στα μουτρα.

- Καλησπερα, ποσο εχει φιλε μου?

- 10,30.

- Εχω 50ρικο, εχεις να μου χαλασεις?

- Βεβαιως. Μηπως εχετε ψιλα να σας δωσω δυο 20ρικα?

- Για να κοιταξω (ντριγκι ντριγκι, κουδουνιζουν τα κερματα στο πορτοφολι), α οριστε, 50 λεπτα.

Του δινω τα 40 ευρω και εξακολουθει να με καρφωνει οσο τακτοποιω το πορτοφολι μου που ειναι μια μικρη λιμνη. Το πιανω το νοημα, ψαχνω και του δινω και το 20λεπτο και φευγω χωρις να πω τιποτα, μου ειπε αυτος βεβαια, ευχαριστω φιλε.

Θα μου πειτε σιγα το δυσαρεστο γεγονος, αλλα σκεφτειτε μονο την ψυχολογια μου μετα απο κατι τετοιο (ενα μονο απο τα πολλα που συμβαινουν καθημερινα)! Τελος παντων, χεστηκα για το 20λεπτο ή το ευρω που θα μπορουσε να μου δωσει αυτος ο αθ...ηναιος γυ...ινος (ανορθογραφος), ετσι κ αλλιως οταν φερνεις εναν ανθρωπο σπιτι σου με το μηχανακι με τετοια βροχη (επειδη βαριεσαι να μαγειρεψεις ή να πεταχτεις με το αμαξι να παρεις κατι να φας), εισαι καθ...ωσπρεπει κυριος οτι μπουρμπουαρ και να αφησεις. Απλα θελω να καταληξω πως αυτη η χωρα εχει τοσα μπιπ για πολιτες που πραγματικα ακομα και οι μεταναστες απο τις πιο εξαθλιωμενες χωρες αποτελουν οαση ανθρωπιας μπροστα τους!

Δεν ηθελα να βρισω αλλα δεν τα καταφερα! Ευχαριστω για τον χρονο σας και για την καταχρηση της στηλης. Smile

ΕDIT: διορθωσα λιγο τους χαρακτηρισμους, για να μεινει η ουσια.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την giannis81 στις Σαβ Νοε 13 2010, 00:58, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Παρ Νοε 12 2010, 23:32

Τον μακακα ........

Έλεος.... ας έκανε την κίνηση και ας μην τα έπαιρνες!!!!!

Είδες Γιάννο που που συμφωνούμε ?????

big_tzo
vstromhellasforum Enthusiast

Τόπος : Central Crete Heraklion City
Registration date : 08/02/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Παρ Νοε 12 2010, 23:34

σε νοιωθω αδερφε!!!!!
giannis81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Παρ Νοε 12 2010, 23:41

moystakias έγραψε:
Τον μακακα ........

Έλεος.... ας έκανε την κίνηση και ας μην τα έπαιρνες!!!!!

Είδες Γιάννο που που συμφωνούμε ?????

Βεβαιως, περαν των οποιων διαφωνιων δε θεωρω οτι κανεις εδω μες το φορουμ θα μπορουσε να ειναι τοσο καθικι!
nikos147

Registration date : 06/08/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Παρ Νοε 12 2010, 23:41

giannis81 έγραψε:
Τελος παντων, χεστηκα για το 20λεπτο ή το ευρω που θα μπορουσε να μου δωσει αυτος ο αθλιος γυφτος, ετσι κ αλλιως οταν φερνεις εναν ανθρωπο σπιτι σου με το μηχανακι με τετοια βροχη (επειδη βαριεσαι να μαγειρεψεις ή να πεταχτεις με το αμαξι να παρεις κατι να φας), εισαι καθαρμα οτι μπουρμπουαρ και να αφησεις. Απλα θελω να καταληξω πως αυτη η χωρα εχει τοσα ασυνειδητα μικροαστικα @@δια για πολιτες που πραγματικα ακομα και οι μεταναστες απο τις πιο εξαθλιωμενες χωρες αποτελουν οαση ανθρωπιας μπροστα τους!

Δεν ηθελα να βρισω αλλα δεν τα καταφερα! Ευχαριστω για τον χρονο σας και για την καταχρηση της στηλης. Smile

Συγνωμη ρε φιλε αλλά εγω δεν καταλαβαινω το προβλημα σου...ειναι η δουλεια σου να κανεις delivery και αυτο κλήθηκες να κανεις την στιγμη που αυτος ο αθλιος γυφτος, το καθαρμα, ο ασυνειδητος μικροαστος @ρχι.. εκανε την παραγγελια του!! Θα μπορουσε το αφεντικο σου να δει τον κατακλυσμό που επικρατει εξω και να αρνηθει ευγενικα την αποστολη της παραγγελιας!! Τι σου φταιει ο ανθρωπακος που ζητησε το αυτονοητο? Εκανε μια παραγγελια και περιμενε να παραλαβει την υπηρεσια την οποία πλήρωσε στο κατω-κατω!!! Εαν ειχες εσυ προβλημα τοτε να το έλεγες στο αφεντικο σου και οχι στον καθε ταλαίπωρο που ειναι δικαιωμα του και να παραγγειλει οτι γουσταρει, και να εχει την θερμανση στο 50 και να κυκλοφορει με το σωβρακο μεσα στο σπιτι του!!!
Δηλαδη να βριζουμε τον καθενα με τοσες χυδαιες εκφρασεις γιατι έπραξε το αυτονοητο επειδη εμεις απλά δεν γουσταρουμε να κανουμε την δουλεια μας?? Και εγω σημερα κανοντας την δουλεια μου εγινα μουσκεμα αλλά δεν μπηκα σε οποιοδηποτε forum να τα ριξω σε όλους τους άλλους, ούτε να βρισω τον καθε καημενο που δεν φταιει σε τιποτα...αν δεν γουσταρες να πας με τετοια βροχη να κανεις την δουλεια σου δεν σου φταιει ο άλλος...
giannis81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 00:03

nikos147 έγραψε:
giannis81 έγραψε:
Τελος παντων, χεστηκα για το 20λεπτο ή το ευρω που θα μπορουσε να μου δωσει αυτος ο αθλιος γυφτος, ετσι κ αλλιως οταν φερνεις εναν ανθρωπο σπιτι σου με το μηχανακι με τετοια βροχη (επειδη βαριεσαι να μαγειρεψεις ή να πεταχτεις με το αμαξι να παρεις κατι να φας), εισαι καθαρμα οτι μπουρμπουαρ και να αφησεις. Απλα θελω να καταληξω πως αυτη η χωρα εχει τοσα ασυνειδητα μικροαστικα @@δια για πολιτες που πραγματικα ακομα και οι μεταναστες απο τις πιο εξαθλιωμενες χωρες αποτελουν οαση ανθρωπιας μπροστα τους!

Συγνωμη ρε φιλε αλλά εγω δεν καταλαβαινω το προβλημα σου...ειναι η δουλεια σου να κανεις delivery και αυτο κλήθηκες να κανεις την στιγμη που αυτος ο αθλιος γυφτος, το καθαρμα, ο ασυνειδητος μικροαστος @ρχι.. εκανε την παραγγελια του!! Θα μπορουσε το αφεντικο σου να δει τον κατακλυσμό που επικρατει εξω και να αρνηθει ευγενικα την αποστολη της παραγγελιας!! Τι σου φταιει ο ανθρωπακος που ζητησε το αυτονοητο? Εκανε μια παραγγελια και περιμενε να παραλαβει την υπηρεσια την οποία πλήρωσε στο κατω-κατω!!! Εαν ειχες εσυ προβλημα τοτε να το έλεγες στο αφεντικο σου και οχι στον καθε ταλαίπωρο που ειναι δικαιωμα του και να παραγγειλει οτι γουσταρει, και να εχει την θερμανση στο 50 και να κυκλοφορει με το σωβρακο μεσα στο σπιτι του!!!
Δηλαδη να βριζουμε τον καθενα με τοσες χυδαιες εκφρασεις γιατι έπραξε το αυτονοητο επειδη εμεις απλά δεν γουσταρουμε να κανουμε την δουλεια μας?? Και εγω σημερα κανοντας την δουλεια μου εγινα μουσκεμα αλλά δεν μπηκα σε οποιοδηποτε forum να τα ριξω σε όλους τους άλλους, ούτε να βρισω τον καθε καημενο που δεν φταιει σε τιποτα...αν δεν γουσταρες να πας με τετοια βροχη να κανεις την δουλεια σου δεν σου φταιει ο άλλος...

Oκ μεγαλε, αποψη σου. Ναι ειναι η δουλεια μου να πηγαινω παραγγελιες στα σπιτια, αλλα ειναι στοιχειωδης κανονας ανθρωπιας οταν εξω επικρατει το χαος το ιδιο, να μη βαζεις σε πραγματικο κινδυνο (περαν δλδ του ξενερωματος να δουλευεις και να εισαι λουτσα μεχρι το μποξερακι) εναν ανθρωπο πανω σε μηχανακι που κανει αυτη τη δουλεια για 4ε/ωρα, απλα και μονο για να γεμισεις την κοιλια σου, ενω σιγουρα υπαρχουν πολλες αλλες εναλλακτικες (να περιμενεις να κοψει η βροχη, να φας κατι προχειρο ή να μαγειρεψεις, να πεταχτεις με το αμαξι στο μαγαζι να το παρεις μονος σου κτλ κτλ). Εγω τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι. Αν εσυ τωρα αυτη την πραξη του "καημενου ανθρωπακου" (τουλαχιστον συμφωνουμε οτι ειναι ανθρωπακι) την θεωρεις τοσο "αυτονοητη", κριμα γιατι οδηγας και μηχανη και βλεπεις τους κινδυνους.

Για το 20λεπτο το ανεφερα για την τραγικοτητα της γυφτιας ενος ανθρωπου, τουλαχιστον αλλοι που ειχαν το θρασος να παραγγειλλουν με αυτο τον καιρο αφηναν απο ευρω και πανω.
nikos147

Registration date : 06/08/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 00:12

giannis81 έγραψε:

Oκ μεγαλε, αποψη σου. Ναι ειναι η δουλεια μου να πηγαινω παραγγελιες στα σπιτια, αλλα ειναι στοιχειωδης κανονας ανθρωπιας οταν εξω επικρατει το χαος το ιδιο, να μη βαζεις σε πραγματικο κινδυνο (περαν δλδ του ξενερωματος να δουλευεις και να εισαι λουτσα μεχρι το μποξερακι) εναν ανθρωπο πανω σε μηχανακι που κανει αυτη τη δουλεια για 4ε/ωρα, απλα και μονο για να γεμισεις την κοιλια σου, ενω σιγουρα υπαρχουν πολλες αλλες εναλλακτικες (να περιμενεις να κοψει η βροχη, να φας κατι προχειρο ή να μαγειρεψεις, να πεταχτεις με το αμαξι στο μαγαζι να το παρεις μονος σου κτλ κτλ). Εγω τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι. Αν εσυ τωρα αυτη την πραξη του "καημενου ανθρωπακου" (τουλαχιστον συμφωνουμε οτι ειναι ανθρωπακι) την θεωρεις τοσο "αυτονοητη", κριμα γιατι οδηγας και μηχανη και βλεπεις τους κινδυνους.

Για το 20λεπτο το ανεφερα για την τραγικοτητα της γυφτιας ενος ανθρωπου, τουλαχιστον αλλοι που ειχαν το θρασος να παραγγειλλουν με αυτο τον καιρο αφηναν απο ευρω και πανω.

Δεν λέω οτι αυτο που κανεις δεν ειναι επικινδυνο, μιας και εγω καθημερινα βιωνω αυτον τον κινδυνο, αλλά δεν μπορει αυτος που ειναι σπιτι του να ξερει τι επικρατει εξω, ουτε να καθοριζει την πεινα του συναρτηση του τι καιρο κανει εξω...δεν λέω οτι δεν εχεις και εσυ το δικαιο σου αλλά δεν μπορεις να τον βριζεις ετσι ασχημα γιατι δεν εκανε τιποτα κακο...απο την στιγμη που εχει το δικαιωμα να παραγγειλει και το αφεντικο σου το δεχεται να στελνει delivery με τετοιο καιρο τοτε δεν φταιει αυτος!!
fotislarissa
Member
Member

Τόπος : ΛΑΡΙΣΑ
Registration date : 17/05/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 00:19

Ρε φιλαράκι θα μας τρελάνεις εσύ.
το φιλοδώρημα δεν το απαιτούμε, αν μας το προσφέρουνε έχει καλώς, αν δεν μας το προσφέρουνε και πάλι έχει καλώς

thanos23

Τόπος : Περαμα
Registration date : 22/08/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 00:28

nikos147 έγραψε:
giannis81 έγραψε:

Συμφωνω απολυτως.. απο καποιους θα παιρνεις τιπς απο, καποιους λιγοτερα αλλοτε περισσοτερα και παει λεγοντας, το σιμαντικο ειναι να μαστε χαρουμενοι για την οποια δουλεια κανουμε ητε ειναι η κανονικη μας ητε ειναι η δευτερη μας εργασια οταν εισαι θετικος με την οποια εργασια που κανεις 1 ειναι το σιγουρο, ειναι οτι θα σου γυρίσει πισω σε καλο, τιπς λεγεται αυτο, περισσοτερη δουλεια, περισσοτερους πελατες κερδος αλλα να σε σιγουρος οτι θα σ ερθει!! ειδαλως αλαξε δουλεια ωστε οτι κ να τυχει στην δουλεια σου να μην σε απασχολει γιατι ολες οι δουλιες εχουν τα καλα τους κ τα ασχημα τους! φιλικα παντα.
Να σκέφτεσαι θετικα!
giannis81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 00:38

thanos23 έγραψε:
nikos147 έγραψε:
giannis81 έγραψε:

Συμφωνω απολυτως.. απο καποιους θα παιρνεις τιπς απο, καποιους λιγοτερα αλλοτε περισσοτερα και παει λεγοντας, το σιμαντικο ειναι να μαστε χαρουμενοι για την οποια δουλεια κανουμε ητε ειναι η κανονικη μας ητε ειναι η δευτερη μας εργασια οταν εισαι θετικος με την οποια εργασια που κανεις 1 ειναι το σιγουρο, ειναι οτι θα σου γυρίσει πισω σε καλο, τιπς λεγεται αυτο, περισσοτερη δουλεια, περισσοτερους πελατες κερδος αλλα να σε σιγουρος οτι θα σ ερθει!! ειδαλως αλαξε δουλεια ωστε οτι κ να τυχει στην δουλεια σου να μην σε απασχολει γιατι ολες οι δουλιες εχουν τα καλα τους κ τα ασχημα τους! φιλικα παντα.
Να σκέφτεσαι θετικα!

Μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι, ειλικρινα! Θα προσπαθησω να το θυμαμαι, οταν θα στρωνει το χιονι και θα παραγγελνουν οι κακομοιροι να φανε πιτσα διπλα στο τζακι! Ελπιζω μοναχα τοτε το ιδιο το αφεντικο, παρολο που με βλεπει μονο ως τιμονι πινακιδα και κουτι απο πισω, να μου δειξει αλληλεγγυη και να μη με στελνει, γιατι αν περιμενω αλληλεγγυη απο αλλους εργαζομενους σωθηκα πραγματικα!!!

Απορω παντως πως κολλησατε με τα τιπς, πιστευω ξεκαθαρισα πως δε με νοιαζουν αυτα υπο τετοιες συνθηκες αλλα να μην περασει κανα φορτηγο απο πανω μου στην Καλλιροης και γινω ενα με το σκορδοψωμο!

Τελος παντων, Γιαννης αρτιμελης και ολα καλα! Φιλικα σε ολους.
thanos23

Τόπος : Περαμα
Registration date : 22/08/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 00:54

Μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι, ειλικρινα! Θα προσπαθησω να το θυμαμαι, οταν θα στρωνει το χιονι και θα παραγγελνουν οι κακομοιροι να φανε πιτσα διπλα στο τζακι! Ελπιζω μοναχα τοτε το ιδιο το αφεντικο, παρολο που με βλεπει μονο ως τιμονι πινακιδα και κουτι απο πισω, να μου δειξει αλληλεγγυη και να μη με στελνει, γιατι αν περιμενω αλληλεγγυη απο αλλους εργαζομενους σωθηκα πραγματικα!!!

Απορω παντως πως κολλησατε με τα τιπς, πιστευω ξεκαθαρισα πως δε με νοιαζουν αυτα υπο τετοιες συνθηκες αλλα να μην περασει κανα φορτηγο απο πανω μου στην Καλλιροης και γινω ενα με το σκορδοψωμο!

Τελος παντων, Γιαννης αρτιμελης και ολα καλα! Φιλικα σε ολους.[/quote]

Φιλε Γιαννη σιγουρα μαλλον πρεπει να αλαξεις δουλεια ωστε να αποφυγεις τετοιες καταστασεις (να εισαι σε πιο ζεστο περιβαλλον χωρις εξωτερικους κινδυνους!) Εγω φιλε μου ειμαι ασφαλιστικος σιμβουλος και σημερα ειχα 3 ραντεβου καλως κακως ημουν με την μηχανη μ κατεπιλογην φυσικα γιατι εχω και αυτο, φοραγα αδιαβροχα και σακουλες στα παπουτσια λουστρινια φυσικα κ απο μεσα κουστουμι) εννοητε πως βραχικα και λιγο παρολα αυτα ολη μερα τρεχω οπως ολος ο κοσμος ! με τα καλα μ και τα κακα μου! συμβολαιο δεν εκανα σημερα ! ισα ισα εκανα 1 συμβολαιο που αυτο το χρηματοδοτει ο ασφαλιστικος συμβουλος!! Τι θα επρεπε να πω οτι ολοι ειναι απανθρωποι! @@χιδια κτλ κ μ@@κις που τρεχω εγω με κινδυνο την ζωη μ για μεροκαματο οπως ολος ο κοσμος!!! Ναι φιλε μ τελικα δεν τρεχεις μονο εσυ και ολος ο κοσμος τρεχει !! και αλλοι δεν τρεχουν γιατι δεν βρισκουν εστω αυτη την εργασια σου! Ειναι καποιοι που βλεπουν το ποτηρι μισογεματο κ καποιοι μισοαδειο
bozosd
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 01:45

Η πραγματικότητα είναι πως κάποιος που δεν κάνει ή έχει κάνει αυτό που κάνεις,
μην περιμένεις να σε καταλάβει για κάτι που δεν κάνει.(ΑΝΘΡΩΠΙΑ------ΤΕΛΟΣ)
Soul_Giannis

Τόπος : Αθήνα
Registration date : 14/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 01:54

Φιλε μάλλον Μας κανεις πλακα!Συγγνώμη αλλα αυτή δεν είναι η δουλειά σου?Δεν pa να χιονίζει έξω άμα είναι αυτή η δουλειά σου τότε και με χιονια θα πας!Μήπως ρώτησες τον μάγειρα sto μαγαζί είχε όρεξη να μαγειρέψει με τέτοιοι καιρό η ξέρεις τι κινδυνους το μαγείρεμα?Μέχρι να ανατιναχτεί και η κουζίνα?τι να κάνει όμως?αυτή είναι η δουλειά του!Μήπως ρώτησες το αφεντικό σου εάν είχε όρεξη να σε πληρώσει σήμερα?Αλλα θα έπρεπε να πληρωθείς!Και αν σου πω τι κινδυνους κρίνει η δουλειά του?Να βγάλει τα έξοδα καθημερινά μέχρι και να τον κλείσουν μέσα!Φιλε άλλαξε δουλειά!
Όταν ξυπνάς το πρωί να πας στην δουλειά πρέπει να το γουστάρεις αλλοίως κάτσε σπίτι!
Μην με παρεξηγήσεις μιλάω φιλικά!
Γιάννης.
http://www.stiloclub.gr
andreasp

Registration date : 29/01/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 08:40

Εκπλήσομαι απο την απαίτηση του μπουρμπουάρ,και τον χαρακτηρισμό οποιουδήποτε δεν έδωσε ως μαλάκα!
Επίσης εκνευρίζομαι τρελά με τους delivery που σου δίνουν τα χοντρά ρέστα, και ψάχνουν 2μιση ώρες για τα ψιλά με σκοπό να πάρουν με το έτσι θέλω μπουρμπουάρ.
Ειδικά σε αυτούς δεν αφήνω ούτε 5cents, σε αντίθεση με κάποιους άλλους λίγους, οι οποίοι είναι κύριοι.
Δεν νομίζω ότι αναγράφεται πουθενά , ως υποχρεωτικό το μπουρμπουάρ.
Ολοι οι εργαζόμενοι ώς delivery παίρνεται μεροκάματο. Αν κάτσει και κανένα μπουρμπουάρ ,καλώς έκατσε.
Τώρα αν έβρεχε, χιόνιζε ή εριχνε χαλάζι, ειναι άλλο θέμα και καμία σχέση δεν έχει με την απαίτηση του μπουρμπουάρ ή οχι.
Αυτή είναι η εργασία σου, όπως και δεκάδων άλλων ανθρώπων που δουλεύουν στην βροχή, και με πολύ χειρότερες συνθήκες στην τελική, απο το παίρνω παπάκι και πηγαίνω παραγγελίες.

"Βεβαιως, περαν των οποιων διαφωνιων δε θεωρω οτι κανεις εδω μες το φορουμ θα μπορουσε να ειναι τοσο καθικι! "

Εγω πάλι πίστευα ότι δεν θα βρώ τόσο παραλογισμό εδω μέσα.

Και μην μου πεις οτι δεν εχω κανει την δουλεια σου. Οχι.. delvery δεν έχω κάνει. Εχω κάνει εξωτερικές εργασίες όμως με παπάκι, που σημαίνει ... φύγε με καταρακτώδη βροχή απο την Φραντζή, πήγαινε στο Μαρούσι, πάρε το τάδε cd, πέρνα και απο Γέρακα, πάρε άλλο ένα cd , και πήγαινετα στο Παγκράτι στον γραφίστα, και τελικά γύρνα στη Φρατζή να πάρεις 2 επιταγές και να πάς στην Alpha στο Κολωνάκι.
Είναι πολύ χειρότερο απο το πετάγομαι 2 τετράγωνα παραπέρα...
giannis81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 10:24

Oκ παιδια, ο καθενας ας κανει οτι τον φωτισει η Συνειδηση του. Αλλος ας παραγγειλει με χιονια καταιγιδες και χαλαζι και αλλος οχι, αλλος ας αφησει κανα τιπ και αλλος να περιμενει και τα 1,23 σεντς.

Εγω προσωπικα δεν παραγγελνω ποτε με ασχημες καιρικες συνθηκες και παντα αφηνω μπουρμπουαρ στον ανθρωπο, γιατι ξερω οτι θα τον κανω να χαρει λιγακι. Και το ιδιο εκανα και πριν δουλεψω ντελιβερυ, δεν περιμενα να δω πρωτα και μετα. Ολες οι δουλειες κρυβουν κινδυνους για τους εργαζομενους, το θεμα ομως ειναι αν θα ειμαστε εμεις αυτοι που θα ρισκαρουμε να τους προκαλεσουμε, επειδη ειναι "δικαιωμα" μας.

Οντως bozosd, περιμενα τουλαχιστον καποιοι να καταλαβουν, λογω πολλων λογων, αλλα τελικα αποδειχτηκα αφελης, εγω ημουν αυτος που δεν ειχα καταλαβει πολλα, οπως πχ οτι η δουλεια του ντελιβερα ειναι το ιδιο επικινδυνη με του αφεντικου του affraid και το να γλιστρυσεις στη καταρακτωδη βροχη και να πας ακλαφτος, το ιδιο πιθανο με το να ανατιναχθει η κουζινα του μαγειρα affraid affraid

vassilis79

Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Registration date : 26/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 10:46

Αδερφε , οσο ημουν φοιτητης , εκανα delivery σε διαφορα μαγαζια . Χειμωνα , καλοκαιρι , με βροχη και με καυσωνα .
Αυτη ειναι η δουλεια .
Αυτος που παραγγελνει εχει το καθε δικαιωμα να το κανει.
Στατιστικα βεβαια οι περισσοτεροι που παραγγελνουν με καταιγιδα δεν αφηνουν τιποτα απο μπουρμπουαρ .
Αλλα και παλι τι μπορεις να κανεις ...και αυτοι πελατες το μαγαζιου που δουλευεις ειναι .

Ενα χαμογελο και τα ρεστα ακριβως στον πελατη θα σε βοηθησουν να βγαλεις πολλα περισσοτερα στο 4ωρο σου .
Τουλαχιστον αυτο εχω βγαλει εγω σαν συμπερασμα οσο εκανα αυτη τη δουλεια.

Υ.Γ. Μην μασας με την βροχη , ενα καλο αδιαβροχο και μποτουλες θα σε γλυτωσουν απο μπελαδες και νερα .
Καλη συνεχεια και υπομονη.
giannis81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 11:00

vassilis79 έγραψε:

Στατιστικα βεβαια οι περισσοτεροι που παραγγελνουν με καταιγιδα δεν αφηνουν τιποτα απο μπουρμπουαρ

Ισχυει 650%! Τυχαιο, δε νομιζω!

Ευχαριστω φιλε, δε μασαω αν και δε φημιζομαι για την υπομονη μου! Smile

ΥΓ. Πραγματικα ομως δεν εχω βρει ενα αδιαβροχο που να κραταει πανω απο μια ωρα συνεχομενη βροχη. Απο εκει και περα νιωθεις ψαρακια να κολυμπανε μεσα στο μποξερακι σου, διπλα απο το "δολωμα" Very Happy
mikios

Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 12:29

Είναι θέματα ανατροφής και παιδείας.

(ξεκίνησα να γράφω ένα μακρινάρι, αλλά αυτό τα συνοψίζει όλα)
http://www.kangaroo.gr
andreasp

Registration date : 29/01/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 13:18

Ο deliveras δεν ειναι ο μοναδικος άνθρωπος που οδηγεί μηχανάκι με βροχή ρε παιδιά!
Χιλιάδες άνθρωποι συνεχίζουν να κινούνται με μηχανή και βροχή ταυτόχρονα.
Είτε αυτος ειναι courrier, εξωτερικες εργασιες και οποιαδηποτε αλλη εργασία που απαιτεί μετακίνηση και για λόγους ευκολίας χρησιμοποιείς μηχανάκι.
Δεν ειναι κάτι μοναδικό!
mikios

Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 17:58

andreasp έγραψε:
Ο deliveras δεν ειναι ο μοναδικος άνθρωπος που οδηγεί μηχανάκι με βροχή ρε παιδιά!
Χιλιάδες άνθρωποι συνεχίζουν να κινούνται με μηχανή και βροχή ταυτόχρονα.
Είτε αυτος ειναι courrier, εξωτερικες εργασιες και οποιαδηποτε αλλη εργασία που απαιτεί μετακίνηση και για λόγους ευκολίας χρησιμοποιείς μηχανάκι.
Δεν ειναι κάτι μοναδικό!

κ αυτό τι σημαίνει;

σημ. εγώ είμαι ένας από αυτούς που κινούνται κατ'επιλογήν πάντα με μοτο.
http://www.kangaroo.gr
giannis81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 18:07

mikios έγραψε:
Είναι θέματα ανατροφής και παιδείας.

(ξεκίνησα να γράφω ένα μακρινάρι, αλλά αυτό τα συνοψίζει όλα)

Γιατι αυτο τι σημαινει Razz Razz

Εξηγησε μας ρε συ Μικιε τι σκεφτεσαι, πραγματικα!
mes
Member
Member

Τόπος : αθηνα
Registration date : 05/04/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 18:24

Γιαννη μαλλον θα πρεπει να δουλεψεις και πουθενα αλλου για να εκτιμισεις τη δουλεια που κανεις.
Φιλικα παντα και σε εμενα σαν ηλεκτρολογο να δεις τι μου εχουνε τυχει....
giannis81
Member
Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 18:35

mes έγραψε:
Γιαννη μαλλον θα πρεπει να δουλεψεις και πουθενα αλλου για να εκτιμισεις τη δουλεια που κανεις.
Φιλικα παντα και σε εμενα σαν ηλεκτρολογο να δεις τι μου εχουνε τυχει....

Exω δουλεψει οικοδομη, πωλητης, σερβιτορος, μπαρμαν, φυλλαδια, τηλεφωνα, ντελιβερυ (οτιδηποτε δλδ εκτος απο αυτο που εχω σπουδασει Razz). Πιστευω οτι απ'ολες τις "προσωρινες" δουλειες, το ντελιβερυ ειναι το καλυτερο. Και τα τηλεφωνα το χειροτερο (πολυ μισος λεμε). Ηλεκτρολογος οχι, δεν ξερω τι παιζει, αλλα σε πιστευω!
kopeli

Τόπος : GR-SKG
Registration date : 16/07/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 21:10

John sory για το σπάμ-spam-ΣΠΑΜ-SPAM-ΣπΑμ-SpAm

Κουράγιο παίδες.

Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.   Σαβ Νοε 13 2010, 21:12

Τελικά το ΚΝ είναι καλύτερο ή το PiperCross?

mouuuuuu cow

Τελικα εχει η αθλιοτητα ορια? Ιδου η απορια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Δυσάρεστα.....-
Μετάβαση σε: