Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Μάης 10 2011, 23:18

groi1000 έγραψε:
Μάθαμε τίποτα για το filtermag από Ελλάδα??? Rolling Eyes
δεν το εχω αφησει Γιωργο.
περιμενω απαντηση και εχω ξαναστελει στον αγγλο λεγοντας του οτι τα μεταφορικα ειναι εξωφρενικα πολλα και αν μπορουμε να βρουμε εναλλακτικο τροπο μεταφορας. επι λεξη
Please verify the carriage charge for ONE filtermag to Athens.
It seems that almost £21 (more than the magnet itself) is a little too much. I
have bought quite a few items from the UK and shipping has always been
negligible compared to the price of the item itself.
If the price is right what are the options for cheaper shipping? Please see to
it and get back to me.


thank you in advance,
Panagiotis
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι Μάης 10 2011, 23:22

Παναγιώτη ''φάγαμε'' φόλα από τον Έλληνα αντιπρόσωπο? Rolling Eyes

Το μέηλ σου αστεράτο αλλά δε ξέρω αν θα κατανοήσει το ερώτημά σου ο Άγγλος Evil or Very Mad Αφού δε καταλαβαίνει κι ο ίδιος ότι το να έχει μεταφορικά > από την τιμή προιόντος... Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 8117
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mavras
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mavras

Registration date : 16/06/2010

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Μάης 11 2011, 17:06

groi1000 έγραψε:
Παναγιώτη ''φάγαμε'' φόλα από τον Έλληνα αντιπρόσωπο? Rolling Eyes
λεπον, αρχικα δεν ξερω αν ειναι ο αντιπροσωπος στην Ελλαδα, σε καθε περιπτωση εχει 4 κομματια αμεσα παραδοτεα αλλα οχι αυτα που θελουμε εμεις. Εχει για φιλτρα διαμετρου 70 εως 87mm, ενω εμεις θελουμε 63 εως 70mm
ενω η τιμη τους ειναι σχεδον διπλασια απο του Αγγλου
groi1000 έγραψε:

Το μέηλ σου αστεράτο αλλά δε ξέρω αν θα κατανοήσει το ερώτημά σου ο Άγγλος Evil or Very Mad Αφού δε καταλαβαίνει κι ο ίδιος ότι το να έχει μεταφορικά > από την τιμή προιόντος... Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 8117
κατσε να απαντησει και θα δουμε. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maverick

maverick

Registration date : 26/01/2009

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Μάης 11 2011, 21:39

Επειδή και΄γω νομίζω ότι τα 40 ευρώπουλα για έναν μαγνήτη είναι αρκετά και δεν είναι δύσκολο να κάνουμε μια
παρόμοια πατέντα, έψαξα και βρήκα τα ποιο δυνατα μαγνητάκια που υπάρχουν και αυτά είναι οι μαγνήτες ΝΕΟΔΥΜΙΟΥ!
Που θα βρείτε τέτοιους μαγνήτες και φυσικά δωρεάν?
success success

Τέτοιου είδους μαγνήτες υπάρχουν σε όλους τους σκληρούς δίσκους desktop υπολογιστών.
Μιλάμε για του δίσκους 3,5 ιντσών και όχι τους μικρούς των Laptops. Mέσα σε αυτούς λοιπόν υπάρχουν
2 αντικριστοί μαγνήτες νεοδυμίου οι οποίο μετακινούν με το μαγνητικό τους πεδίο τις κεφαλές ανάγνωσης
αριστερά-δεξιά. Μπορείτε να τους ξεβιδώσετε απο το κουτί του δίσκου και να τους χρησιμοποιήσετε για οποια
πατέντα θέλετε.
Μην πετάτε λοιπόν τους χαλασμένους δίσκους Η/Υ, αλλα χρησιμοποιήστε τους για τους μαγνήτες!!

Σύντομα θα αναρτήσω και φωτορεπορτάζ για να δείτε πως βγαίνουν οι μαγνήτες αυτοί!

cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DeepBlue
Member
Member
DeepBlue

Ηλικία : 56
Τόπος : Αργυρούπολη - Αθήνα
Registration date : 27/08/2010

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μάης 12 2011, 09:23

maverick έγραψε:
Επειδή και΄γω νομίζω ότι τα 40 ευρώπουλα για έναν μαγνήτη είναι αρκετά και δεν είναι δύσκολο να κάνουμε μια
παρόμοια πατέντα, έψαξα και βρήκα τα ποιο δυνατα μαγνητάκια που υπάρχουν και αυτά είναι οι μαγνήτες ΝΕΟΔΥΜΙΟΥ!
Που θα βρείτε τέτοιους μαγνήτες και φυσικά δωρεάν?
success success

Τέτοιου είδους μαγνήτες υπάρχουν σε όλους τους σκληρούς δίσκους desktop υπολογιστών.
Μιλάμε για του δίσκους 3,5 ιντσών και όχι τους μικρούς των Laptops. Mέσα σε αυτούς λοιπόν υπάρχουν
2 αντικριστοί μαγνήτες νεοδυμίου οι οποίο μετακινούν με το μαγνητικό τους πεδίο τις κεφαλές ανάγνωσης
αριστερά-δεξιά. Μπορείτε να τους ξεβιδώσετε απο το κουτί του δίσκου και να τους χρησιμοποιήσετε για οποια
πατέντα θέλετε.
Μην πετάτε λοιπόν τους χαλασμένους δίσκους Η/Υ, αλλα χρησιμοποιήστε τους για τους μαγνήτες!!

Σύντομα θα αναρτήσω και φωτορεπορτάζ για να δείτε πως βγαίνουν οι μαγνήτες αυτοί!

cheers cheers

Φίλε μου, αυτή την πατέντα έχω ήδη κάνει στην Στρουμφίτα μου. Στην αλαγή του φίλτρου θα δούμε αν κάνει δουλειά.
Εχω βάλει 4 μαγνητάκια απο σκληρούς δίσκους γύρω - γύρω απο το φίλτρο λαδιού.

ΕΠΙΣΗΣ έχω βάλει 2 μαγνητάκια απο σκληρούς με ταινία σε ένα πλαστικό κουβαδάκι 3 λίτρων με ΠΑΛΙΟ λάδι απο την μηχανη,
για να κάνω το πείραμα που δείχνει στην αρχή του thread.
Μεχρι στιγμής, στα μαγνητάκια του κουβά, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΛΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !!!

Τέλος πάντων, θα δούμε και στο φίλτρο.





Έχει επεξεργασθεί από τον/την DeepBlue στις Πεμ Μάης 12 2011, 09:25, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 42
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μάης 12 2011, 09:24

maverick έγραψε:
Επειδή και΄γω νομίζω ότι τα 40 ευρώπουλα για έναν μαγνήτη είναι αρκετά και δεν είναι δύσκολο να κάνουμε μια
παρόμοια πατέντα, έψαξα και βρήκα τα ποιο δυνατα μαγνητάκια που υπάρχουν και αυτά είναι οι μαγνήτες ΝΕΟΔΥΜΙΟΥ!
Που θα βρείτε τέτοιους μαγνήτες και φυσικά δωρεάν?
success success

Τέτοιου είδους μαγνήτες υπάρχουν σε όλους τους σκληρούς δίσκους desktop υπολογιστών.
Μιλάμε για του δίσκους 3,5 ιντσών και όχι τους μικρούς των Laptops. Mέσα σε αυτούς λοιπόν υπάρχουν
2 αντικριστοί μαγνήτες νεοδυμίου οι οποίο μετακινούν με το μαγνητικό τους πεδίο τις κεφαλές ανάγνωσης
αριστερά-δεξιά. Μπορείτε να τους ξεβιδώσετε απο το κουτί του δίσκου και να τους χρησιμοποιήσετε για οποια
πατέντα θέλετε.
Μην πετάτε λοιπόν τους χαλασμένους δίσκους Η/Υ, αλλα χρησιμοποιήστε τους για τους μαγνήτες!!

Σύντομα θα αναρτήσω και φωτορεπορτάζ για να δείτε πως βγαίνουν οι μαγνήτες αυτοί!

cheers cheers

εσύ δεν διαβάζεις, αλλά τουλάχιστον ψάχνεις... άλλοι δεν διαβάζουν και δεν ψάχνουν... bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μάης 12 2011, 10:44

DeepBlue έγραψε:
maverick έγραψε:
Επειδή και΄γω νομίζω ότι τα 40 ευρώπουλα για έναν μαγνήτη είναι αρκετά και δεν είναι δύσκολο να κάνουμε μια
παρόμοια πατέντα, έψαξα και βρήκα τα ποιο δυνατα μαγνητάκια που υπάρχουν και αυτά είναι οι μαγνήτες ΝΕΟΔΥΜΙΟΥ!
Που θα βρείτε τέτοιους μαγνήτες και φυσικά δωρεάν?
success success

Τέτοιου είδους μαγνήτες υπάρχουν σε όλους τους σκληρούς δίσκους desktop υπολογιστών.
Μιλάμε για του δίσκους 3,5 ιντσών και όχι τους μικρούς των Laptops. Mέσα σε αυτούς λοιπόν υπάρχουν
2 αντικριστοί μαγνήτες νεοδυμίου οι οποίο μετακινούν με το μαγνητικό τους πεδίο τις κεφαλές ανάγνωσης
αριστερά-δεξιά. Μπορείτε να τους ξεβιδώσετε απο το κουτί του δίσκου και να τους χρησιμοποιήσετε για οποια
πατέντα θέλετε.
Μην πετάτε λοιπόν τους χαλασμένους δίσκους Η/Υ, αλλα χρησιμοποιήστε τους για τους μαγνήτες!!

Σύντομα θα αναρτήσω και φωτορεπορτάζ για να δείτε πως βγαίνουν οι μαγνήτες αυτοί!

cheers cheers

Φίλε μου, αυτή την πατέντα έχω ήδη κάνει στην Στρουμφίτα μου. Στην αλαγή του φίλτρου θα δούμε αν κάνει δουλειά.
Εχω βάλει 4 μαγνητάκια απο σκληρούς δίσκους γύρω - γύρω απο το φίλτρο λαδιού.

ΕΠΙΣΗΣ έχω βάλει 2 μαγνητάκια απο σκληρούς με ταινία σε ένα πλαστικό κουβαδάκι 3 λίτρων με ΠΑΛΙΟ λάδι απο την μηχανη,
για να κάνω το πείραμα που δείχνει στην αρχή του thread.
Μεχρι στιγμής, στα μαγνητάκια του κουβά, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΛΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !!!

Τέλος πάντων, θα δούμε και στο φίλτρο.



στον κουβα με την ταινια μηπως εχεις πιασει τον μαγνητη απο την αναποδη απο την πλευρα που απωθει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DeepBlue
Member
Member
DeepBlue

Ηλικία : 56
Τόπος : Αργυρούπολη - Αθήνα
Registration date : 27/08/2010

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μάης 12 2011, 10:55

4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:


στον κουβα με την ταινια μηπως εχεις πιασει τον μαγνητη απο την αναποδη απο την πλευρα που απωθει?


Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα


ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ετσι ????


Razz Razz Razz Razz Razz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μάης 12 2011, 12:00

DeepBlue έγραψε:
4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:


στον κουβα με την ταινια μηπως εχεις πιασει τον μαγνητη απο την αναποδη απο την πλευρα που απωθει?


Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα


ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ ετσι ????


Razz Razz Razz Razz Razz



να σου πω!!κανονικα θα επρεπε να σου πω οτι σου κανω πλακιτσα να γραψω και γω ενα χαχαχαχαχα για να μην φανει οτι εχω πει μεγαλη μαλακια ετσι οπως το θετεις και να το ψαξω μονος μουYOU! YOU! YOU!

αλλα εγω θα σου πω ακριβως τι ειχα στο μυαλο μου οταν στο ειπα..: μου ηρθε λοιπον στο μυαλο η φαση που επαιζα με τα μικρα μαυρα μαγνητακια στο γραφειο οταν ημουν μικρος και υποτιθεται οτι διαβαζα που απο τη μια του πλευρα μαγνητιζε και μπορουσε να ελκυει απο αποσταση οτι σιδερενια μαλακιτσα του εβαζα σε αποσταση ενω απο την αλλη του πλευρα το απωθουσε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DeepBlue
Member
Member
DeepBlue

Ηλικία : 56
Τόπος : Αργυρούπολη - Αθήνα
Registration date : 27/08/2010

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μάης 12 2011, 13:21

4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:


να σου πω!!κανονικα θα επρεπε να σου πω οτι σου κανω πλακιτσα να γραψω και γω ενα χαχαχαχαχα για να μην φανει οτι εχω πει μεγαλη μαλακια ετσι οπως το θετεις και να το ψαξω μονος μουYOU! YOU! YOU!

αλλα εγω θα σου πω ακριβως τι ειχα στο μυαλο μου οταν στο ειπα..: μου ηρθε λοιπον στο μυαλο η φαση που επαιζα με τα μικρα μαυρα μαγνητακια στο γραφειο οταν ημουν μικρος και υποτιθεται οτι διαβαζα που απο τη μια του πλευρα μαγνητιζε και μπορουσε να ελκυει απο αποσταση οτι σιδερενια μαλακιτσα του εβαζα σε αποσταση ενω απο την αλλη του πλευρα το απωθουσε!


Σωστός και Ειλικρινής. Μ' αρέσει...
Το θέμα είναι οτι τα ρινίσματα στο λάδι ΔΕΝ είναι μαγνητισμένα. Είναι απλώς κομματάκια σίδερο που ξύστηκε από τον κινητήρα.
Ετσι δέν έχουν μαγνητικές ιδιότητες και πολικότητα. Αλιώς θα "κολάγανε" στο μέταλο του κινητήρα και δεν θα έπλεαν μέσα στο λάδι..
Ο μαγνήτης τα τραβάει απο το λάδι και τα συγκρατεί, άσχετα από ποιά πλευρά του είναι.

Smile Smile Smile Smile Smile Smile



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios
.........
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Τόπος :
Registration date : 31/03/2010

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού   Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Μάης 12 2011, 14:01

DeepBlue έγραψε:
4kings (ΓΙΩΡΓΟΣ-k9) έγραψε:


να σου πω!!κανονικα θα επρεπε να σου πω οτι σου κανω πλακιτσα να γραψω και γω ενα χαχαχαχαχα για να μην φανει οτι εχω πει μεγαλη μαλακια ετσι οπως το θετεις και να το ψαξω μονος μουYOU! YOU! YOU!

αλλα εγω θα σου πω ακριβως τι ειχα στο μυαλο μου οταν στο ειπα..: μου ηρθε λοιπον στο μυαλο η φαση που επαιζα με τα μικρα μαυρα μαγνητακια στο γραφειο οταν ημουν μικρος και υποτιθεται οτι διαβαζα που απο τη μια του πλευρα μαγνητιζε και μπορουσε να ελκυει απο αποσταση οτι σιδερενια μαλακιτσα του εβαζα σε αποσταση ενω απο την αλλη του πλευρα το απωθουσε!


Σωστός και Ειλικρινής. Μ' αρέσει...
Το θέμα είναι οτι τα ρινίσματα στο λάδι ΔΕΝ είναι μαγνητισμένα. Είναι απλώς κομματάκια σίδερο που ξύστηκε από τον κινητήρα.
Ετσι δέν έχουν μαγνητικές ιδιότητες και πολικότητα. Αλιώς θα "κολάγανε" στο μέταλο του κινητήρα και δεν θα έπλεαν μέσα στο λάδι..
Ο μαγνήτης τα τραβάει απο το λάδι και τα συγκρατεί, άσχετα από ποιά πλευρά του είναι.

Smile Smile Smile Smile Smile Smile



Embarassed

goood
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Μαγνήτης για φίλτρο λαδιού

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 5 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: