Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
loxias
gold member
gold member
loxias

Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Registration date : 06/07/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 23:30

Snakeye έγραψε:
MILT έγραψε:
Ωπα εδω υπαρχει θεμα. Το εχει κανει κι αλλος αυτο; για στειλε link.
Snakeye έγραψε:

Σχετικά με τις τροποποιήσεις η ιδέα για μεγάλωμα των θυρών είναι παλαιά με προτοπόρο τον AceRider01. Αξίζει να διαβάσεται το οδοιπορικό του με τα intiminator μιας που έχει εμπειρία και από RT Gold Valve Emulator Intiminator Compared and modified

Προεδρε σε έπιασα αδιάβαστο.

Σχετικά με τα λάδια αν το ψάξετε λίγο θα δείτε ότι ενώ χαρακτηρίζονται με τον ίδιο αριθμό SAE πχ 5W έχουν εντελώς διαφορετικό ιξώδες.

Για παράδειγμα το ιξώδες του Torco 7W είναι παραπλήσιο με αυτό του Amsoil 5W. Τα motul και τα Belray έχουν υψηλότερο ιξώδες.

Κυρίαρχο ρόλο στα intiminator παίζει το ιξώδες οπότε πρέπει να προσέξουμε αυτό το σημείο.


Καποιο λινκ για τα παραπανω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 23:45

Δημήτρη τα κίτρινα γράμματα είναι link.

Λίγο νωρίτερα γύρισα από το γνωστό Very Happy συνεργείο, όπου τελικά έκανα τη μόντα στα ιντιμίνια , αφού πρώτα πείστηκα δοκιμάζοντας του Μίλτου. Λαδάκι 5αρι. Η πρώτη εντύπωση άριστη. Περισσότερα από Δευτέρα, αφού αύριο θα το πάω εκδρομή.

Το μόνο που μου τη σπάει πλέον, είναι ότι τώρα που εξαφανίστηκαν οι θόρυβοι από την ανάρτηση, διαπίστωσα ότι ανάμεσα σ' αυτούς τους θορύβους ήταν (και παραμένει) ο ήχος του ρουλεμάν τιμονιού σε μερικά σαμαράκια, που θέλει τουλάχιστον σφίξιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kevin Tas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Kevin Tas

Ηλικία : 49
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Registration date : 14/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 23:54

spyrosk58 έγραψε:
Δημήτρη τα κίτρινα γράμματα είναι link.

Λίγο νωρίτερα γύρισα από το γνωστό Very Happy συνεργείο, όπου τελικά έκανα τη μόντα στα ιντιμίνια , αφού πρώτα πείστηκα δοκιμάζοντας του Μίλτου. Λαδάκι 5αρι. Η πρώτη εντύπωση άριστη. Περισσότερα από Δευτέρα, αφού αύριο θα το πάω εκδρομή.

Το μόνο που μου τη σπάει πλέον, είναι ότι τώρα που εξαφανίστηκαν οι θόρυβοι από την ανάρτηση, διαπίστωσα ότι ανάμεσα σ' αυτούς τους θορύβους ήταν (και παραμένει) ο ήχος του ρουλεμάν τιμονιού σε μερικά σαμαράκια, που θέλει τουλάχιστον σφίξιμο.

Έτσι είναι, τώρα που έχεις αναρτήσεις Audi A8 θα ακούς ήχους που δεν άκουγες νωρίτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr
loxias
gold member
gold member
loxias

Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Registration date : 06/07/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 03 2010, 00:14

spyrosk58 έγραψε:
Δημήτρη τα κίτρινα γράμματα είναι link.

Λίγο νωρίτερα γύρισα από το γνωστό Very Happy συνεργείο, όπου τελικά έκανα τη μόντα στα ιντιμίνια , αφού πρώτα πείστηκα δοκιμάζοντας του Μίλτου. Λαδάκι 5αρι. Η πρώτη εντύπωση άριστη. Περισσότερα από Δευτέρα, αφού αύριο θα το πάω εκδρομή.

Το μόνο που μου τη σπάει πλέον, είναι ότι τώρα που εξαφανίστηκαν οι θόρυβοι από την ανάρτηση, διαπίστωσα ότι ανάμεσα σ' αυτούς τους θορύβους ήταν (και παραμένει) ο ήχος του ρουλεμάν τιμονιού σε μερικά σαμαράκια, που θέλει τουλάχιστον σφίξιμο.


Σπυρο εννοω λινκ για τα ιξωδες των λαδιων. geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paitos
gold member
gold member
paitos

Ηλικία : 47
Τόπος : Χανια
Registration date : 08/07/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 03 2010, 01:24

spyrosk58 έγραψε:
Δημήτρη τα κίτρινα γράμματα είναι link.

Λίγο νωρίτερα γύρισα από το γνωστό Very Happy συνεργείο, όπου τελικά έκανα τη μόντα στα ιντιμίνια , αφού πρώτα πείστηκα δοκιμάζοντας του Μίλτου. Λαδάκι 5αρι. Η πρώτη εντύπωση άριστη. Περισσότερα από Δευτέρα, αφού αύριο θα το πάω εκδρομή.

Το μόνο που μου τη σπάει πλέον, είναι ότι τώρα που εξαφανίστηκαν οι θόρυβοι από την ανάρτηση, διαπίστωσα ότι ανάμεσα σ' αυτούς τους θορύβους ήταν (και παραμένει) ο ήχος του ρουλεμάν τιμονιού σε μερικά σαμαράκια, που θέλει τουλάχιστον σφίξιμο.

Σπυρο θα σε στεναχωρισω αλλα ο ηχος δεν ειναι απο τα ρουλεμαν.. Crying or Very sad Σημερα τα αλλαξα εκανα βολτα και παλι χτυπαγανε, γυρισα τα εσφιξα και παλι τα ιδια. Σε εντονο φρεναρισμα και εγκαρσιες ανωμαλιες παλι ακουγότανε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 03 2010, 11:56

Ρε γμτ... εγώ από τότε που έβαλα τα ιντι δεν ακούω θόρυβο... τόσο κουφός είμαι? Λίγο κούτσουρο παραπάνω απ'όσο θα ήθελα είναι!

Με έχετε προβληματίσει ρε γμτ!!!!!

Εγώ τώρα τι να κάνω? Να αλλάξω τα λάδια της AMSOIL και να αρχίσω τα πειράματα? Μίλτο μου έχεις ανάψει φωτιές, το ξέρεις?

Κάτι μου λέει πως θα χρειαστεί να πιούμε καφέ σύντομα για να πας για test drive το μηχανάκι μου να μου πεις άποψη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 03 2010, 23:32

Το πιο αξιολογο λαδι μεχρι στιγμης για μενα ειναι το Motul.

Το test ride ειναι το μονο ευκολο. Το θεμα ομως ειναι και το τι θες εσυ απο το μηχανακι σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Οκτ 04 2010, 10:32

paitos έγραψε:
spyrosk58 έγραψε:
Δημήτρη τα κίτρινα γράμματα είναι link.

Λίγο νωρίτερα γύρισα από το γνωστό Very Happy συνεργείο, όπου τελικά έκανα τη μόντα στα ιντιμίνια , αφού πρώτα πείστηκα δοκιμάζοντας του Μίλτου. Λαδάκι 5αρι. Η πρώτη εντύπωση άριστη. Περισσότερα από Δευτέρα, αφού αύριο θα το πάω εκδρομή.

Το μόνο που μου τη σπάει πλέον, είναι ότι τώρα που εξαφανίστηκαν οι θόρυβοι από την ανάρτηση, διαπίστωσα ότι ανάμεσα σ' αυτούς τους θορύβους ήταν (και παραμένει) ο ήχος του ρουλεμάν τιμονιού σε μερικά σαμαράκια, που θέλει τουλάχιστον σφίξιμο.

Σπυρο θα σε στεναχωρισω αλλα ο ηχος δεν ειναι απο τα ρουλεμαν.. Crying or Very sad Σημερα τα αλλαξα εκανα βολτα και παλι χτυπαγανε, γυρισα τα εσφιξα και παλι τα ιδια. Σε εντονο φρεναρισμα και εγκαρσιες ανωμαλιες παλι ακουγότανε

Λες να παίζει τέτοιο θέμα ??? Με χαλάει και μόνο που το σκέφτομαι Evil or Very Mad

Πάντως μπορώ να πω, από τα σχεδόν 500χλμ που έκανα χθες και με πολύ στροφιλίκι, ότι η μπροστινή ανάρτηση είναι σκάλες ανώτερη από το προηγούμενο setup. Για να σφίξω και ρουλεμάν και βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Οκτ 04 2010, 12:36

Παντως για λαδακι εγω εχω βαλει της SPECTRO πενταρι και ειιμαι οκ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Snakeye
Member
Member
Snakeye

Ηλικία : 51
Τόπος : Πατήσια, ΑΘΗΝΑ
Registration date : 19/01/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Οκτ 04 2010, 14:18

loxias έγραψε:

Σπυρο εννοω λινκ για τα ιξωδες των λαδιων. geek

Δες την προηγούμενη σελίδα το post του μπαρπα Θωμά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Οκτ 04 2010, 15:21

MILT έγραψε:
Το πιο αξιολογο λαδι μεχρι στιγμης για μενα ειναι το Motul.

Το test ride ειναι το μονο ευκολο. Το θεμα ομως ειναι και το τι θες εσυ απο το μηχανακι σου.

Την Motul έμαθα να την εμπιστεύομαι μέσω των ελαίων του κινητήρα... ότι και να δοκίμασα, σαν τα μαμά ο κινητήρας δεν δούλευε!

Απο άποψη απαιτήσεων όπως μου λες, δεν έχω τρελές απαιτήσεις, ξέρω τι μηχανάκι έχω και για ποιό σκοπό το έχω... αν ήθελα να καγκουριάζω θα έπαιρνα και το αντίστοιχο.

Τι σημαίνει αυτό, σημαίνει μια μέση λύση, ούτε κούτσουρο το μπροστινό, ούτε βάρκα γυαλό, δεν έχω σκοπό να μπω σε φουρκέτα με 180, αλλά να μην αναγκάζομαι να μπαίνω και με 30, ούτε σε κάθε ανωμαλία του δρόμου την απόσβεση να την κάνει η σπονδυλική μου στήλη. Ελπίζω να είναι σαφή αυτά που γράφω και να με καταλαβαίνεις!!

Αν έχεις λίγο χρόνο και λίγη όρεξη να ασχοληθείς μαζί μου, θα το εκτιμούσα... όχι τίποτα άλλο... μην πάνε τσάμπα τα WP μπροστά μαζί με τα ίντι... αμαρτία είναι! Very Happy

Άσε δε για την Ohlins πίσω... άλλη αμαρτία. Πάλι καλά που υπάρχει και αυτό το παιδί ο Μπρέτσος και με ξελασπώνει που και που!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Οκτ 04 2010, 21:24

Λευτερη οποτε θες στη διαθεση σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
dimitrisv
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
dimitrisv

Ηλικία : 50
Τόπος : Ηρακλειο ΚΡΗΤΗΣ
Registration date : 15/04/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Οκτ 04 2010, 22:33

Μικιε το μηχανακι μου εγινε κατσικακι, ετοιμασου!!!!!! Οφου οφου, ηντα παθα!!!!!

Ρε σεις δικαβαλος, στην εθνικη το μηχανακι χοροπηδουσε σα κατσικακι!!!!

Ουτε το sag να φτιαξω δε με σωζει εδα!!!

Μαλλον που πρεπει να αλλαξω τα λαδια και να πιασω τσι λιμες! bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://voltarakia.blogspot.com/
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Οκτ 04 2010, 23:38

dimitrisv έγραψε:
Μικιε το μηχανακι μου εγινε κατσικακι, ετοιμασου!!!!!! Οφου οφου, ηντα παθα!!!!!

Ρε σεις δικαβαλος, στην εθνικη το μηχανακι χοροπηδουσε σα κατσικακι!!!!

Ουτε το sag να φτιαξω δε με σωζει εδα!!!

Μαλλον που πρεπει να αλλαξω τα λαδια και να πιασω τσι λιμες! bounce bounce

YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU! YOU!

δε πέζεσε ρε φουστη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Μαρ 15 2011, 07:42

mikios έγραψε:
άλλαξα θρος, τσιμούχες, ξύστρες κ έβαλα ίντι με ανάποδα τις "ροδέλες" και 5άρι λάδι. Καμία άλλη αλλαγή δεν τους έκανα. Απόψε θα μοντάρω τα καλάμια στο μοτόρι, αναμείνατε εντυπώσεις μόλις έχω...

ενημέρωση: τα θρος τζάμπα τα άλλαξα, δεν είχαν εμφανή ζημιά. Τσιμούχες και ξύστρες είναι καλό να αλλάζονται ή τουλάχιστον να ελέγχονται κάθε τόσο. Οι δικές μου ξύστρες είχαν σκάσει από καιρό και οι τσιμούχες από μέσα είχαν πολλά άλατα κολημένα πάνω από νερά που έμπαιναν κατά καιρούς.

Τα ιντι εγώ πιστεύω πρέπει να λειτουργούν με 5άρι λάδι. Ακόμα και με τουμπαρισμένες ροδέλες η πρώτη εντύπωση ήταν λίγο γκουπ affraid στις λακούβες.
Αν και με κομμένους τους αποστάτες (για όποιον σκέφτεται να μην τους κόψει, ας σταματήσει να σκέφτεται και ας τους κόψει! ) το μπροστινό ήταν πολύ σκληρό, και έβγαζα κομμάτι κομμάτι την προφόρτιση, και φτάνοντας στις 4 γραμμές γλύκανε όπως το περίμενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
sergio
Member
Member
sergio

Ηλικία : 41
Τόπος : ΡΟΔΟΣ DL650 K7
Registration date : 10/11/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Μαρ 15 2011, 08:54

mikios έγραψε:
mikios έγραψε:
άλλαξα θρος, τσιμούχες, ξύστρες κ έβαλα ίντι με ανάποδα τις "ροδέλες" και 5άρι λάδι. Καμία άλλη αλλαγή δεν τους έκανα. Απόψε θα μοντάρω τα καλάμια στο μοτόρι, αναμείνατε εντυπώσεις μόλις έχω...

ενημέρωση: τα θρος τζάμπα τα άλλαξα, δεν είχαν εμφανή ζημιά. Τσιμούχες και ξύστρες είναι καλό να αλλάζονται ή τουλάχιστον να ελέγχονται κάθε τόσο. Οι δικές μου ξύστρες είχαν σκάσει από καιρό και οι τσιμούχες από μέσα είχαν πολλά άλατα κολημένα πάνω από νερά που έμπαιναν κατά καιρούς.

Τα ιντι εγώ πιστεύω πρέπει να λειτουργούν με 5άρι λάδι. Ακόμα και με τουμπαρισμένες ροδέλες η πρώτη εντύπωση ήταν λίγο γκουπ affraid στις λακούβες.
Αν και με κομμένους τους αποστάτες (για όποιον σκέφτεται να μην τους κόψει, ας σταματήσει να σκέφτεται και ας τους κόψει! ) το μπροστινό ήταν πολύ σκληρό, και έβγαζα κομμάτι κομμάτι την προφόρτιση, και φτάνοντας στις 4 γραμμές γλύκανε όπως το περίμενα.

Τα έχω πάρει με το power buy και ακόμα δεν τα έχω βάλει. Τελικά αξίζουν να μπούν ρε παιδιά??????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jamescook
Member
Member
jamescook

Ηλικία : 46
Registration date : 20/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Μαρ 15 2011, 09:11

εισαι ευχαριστημενος με το μηχανακι οπως ειναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Μαρ 15 2011, 09:12

sergio έγραψε:


Τα έχω πάρει με το power buy και ακόμα δεν τα έχω βάλει. Τελικά αξίζουν να μπούν ρε παιδιά??????

ω ναι! bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Μαρ 15 2011, 09:45

[quote="mikios"]
mikios έγραψε:
(για όποιον σκέφτεται να μην τους κόψει, ας σταματήσει να σκέφτεται και ας τους κόψει! ) το μπροστινό ήταν πολύ σκληρό, και έβγαζα κομμάτι κομμάτι την προφόρτιση, και φτάνοντας στις 4 γραμμές γλύκανε όπως το περίμενα.

Μικιε καλημερα..
Τα δικα μου τα περασα χωρις να κοψω αποστατη γιατι πριν τα περασω ειχα βιδωμενες τις προφορτισεις σχεδον τερμα..
Τωρα τις εχω βιδομενες στην πρωτη γραμμη απο κατω και με βολεψε αρκετα η σκληροτητα τους (εχω μανισια ελατηρια με 40κ)..
Γνωμη μου ειναι να κοψεις τον αποστατη αν θελεις να μαλακωσεις το μπροστινο σου καποια στιγμη..
Διαφορετικα ειναι κριμα να τους κοψεις γιατι σε περιπτωση που θελεις να βγαλεις τα ιντι πρεπει να φτιαξεις καινουριους..
Εναλλακτικα μπορεις οταν τους βγαλεις, να τους μετρησεις και αφαιροντας τα χιλιοστα που πρεπει να φτιαξεις καινουριους και να βαλεις αυτους ωστε να κρατησεις τους μανισιους ατοφιους..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Μαρ 15 2011, 11:26

John The Son έγραψε:
mikios έγραψε:
(για όποιον σκέφτεται να μην τους κόψει, ας σταματήσει να σκέφτεται και ας τους κόψει! ) το μπροστινό ήταν πολύ σκληρό, και έβγαζα κομμάτι κομμάτι την προφόρτιση, και φτάνοντας στις 4 γραμμές γλύκανε όπως το περίμενα.

Μικιε καλημερα..
Τα δικα μου τα περασα χωρις να κοψω αποστατη γιατι πριν τα περασω ειχα βιδωμενες τις προφορτισεις σχεδον τερμα..
Τωρα τις εχω βιδομενες στην πρωτη γραμμη απο κατω και με βολεψε αρκετα η σκληροτητα τους (εχω μανισια ελατηρια με 40κ)..
Γνωμη μου ειναι να κοψεις τον αποστατη αν θελεις να μαλακωσεις το μπροστινο σου καποια στιγμη..
Διαφορετικα ειναι κριμα να τους κοψεις γιατι σε περιπτωση που θελεις να βγαλεις τα ιντι πρεπει να φτιαξεις καινουριους..
Εναλλακτικα μπορεις οταν τους βγαλεις, να τους μετρησεις και αφαιροντας τα χιλιοστα που πρεπει να φτιαξεις καινουριους και να βαλεις αυτους ωστε να κρατησεις τους μανισιους ατοφιους..

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 8117 περίεργα πράματα... κ εγώ μαμά ελατήρια έχω με 55κ χλμ... εξαρτάται φυσικά κ από το βάρος του αναβάτη (δεν σε λεω χοντρό) αλλά μου κάνει εντύπωση τόση διαφορά σε απόψεις...

Η άλλη λύση, αν πχ έχεις κόψει αποστάτες και μετανιώσεις, είναι να φτιάξεις νέους από σωλήνα PVC περίπου ίδιας διαμέτρου, ή ακόμα καλύτερα να φτιάξεις εξαρχής από PVC στο μήκος των "κομμένων" και να ξεφορτωθείς τους τσίγγους της μαμάς που είνα σαν τσιγαρόχαρτο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΤρι Μαρ 15 2011, 14:11

Αν σου πω τα κιλα μου θα γελασεις (με το ζορι παταω τα 70)..
Η διαφορα στην αποψη μας νομιζω οτι ειναι στο ποσο σκληρο ζηταει ο καθενας το μπροστινο του..
Περι ορεξεως..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 30 2011, 12:19

Ξανανήγω την συζήτηση... γιατί είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα:

Σήμερα αφιέρωσα το πρωινό μου ώστε να διαβάσω σχετικά με τα intiminators της Ricor και τις εντυπώσεις - απόψεις διαφόρων μελών.

Πολύ δύσκολα ωστόσο μπορεί κάποιος να βγάλει κάποιο τελικό συμπέρασμα (Χρειάστηκα και 2ο cafe και ακόμα ψάχνομαι!). Αν ρώταγα ένα γενικό "Αξίζει;" το πιο πιθανό είναι ότι θα έπαιρνα απαντήσεις του στυλ…

α. ΝΑΙ ή ΟΧΙ (βάση κάποιας προσωπικής εμπειρίας)
β. Εξαρτάται με αυτό που θέλεις και ικανοποιεί εσένα προσωπικά. Τίποτα δεν είναι απόλυτο, τίποτα δεν είναι ιδανικό.
γ. ΝΑΙ αν κάνεις τα απαραίτητα mods και το φέρεις στα μέτρα σου. (Tuning)

Το ιδανικότερο βέβαια είναι να κάνεις βόλτα μηχανές και να δεις την συμπεριφορά τους και να δεις τι σου ταιριάζει. Ωστόσο αυτό δεν είναι πάντα εφικτό + ότι θέλεις συμπεράσματα και εμπειρίες σε βάθος χρόνου. Στην τελική θα πρέπει να απαντηθούν τα εξής ερωτήματα από όσους τα έχουν τοποθετήσει:

- Τι setup έχετε;

πχ:

Χρήστης: Mikios
km με intiminators: πχ 10k (λέω ένα τυχαίο νούμερο)
Μονταρισμένα: NAI/OXI
(Αν ΝΑΙ) περιγράψτε τρόπο μονταρίσματος: (Ανάποδα η ροδέλα, άνοιγμα διατομής κλπ)
Aftermarket Ελατήρια: ΝΑΙ/ΟΧΙ
(Αν ΝΑΙ) πείτε τον τύπο των aftermarket:
Κομμένοι αποστάτες: ΝΑΙ/ΟΧΙ
Ρύθμιση Προφόρτισης:
Μάρκα και τύπος λαδιού:
Ποσότητα λαδιού ανά καλάμι:
Αντιτριβικό: NAI/OXI

- Είχατε αντιμετωπίσει ή αντιμετωπίζετε Θόρυβο μετά την τοποθέτηση των inti;

- Παίζουν ικανοποιητικά* (=βύθιση σε φρένο πανικού, rebound, διάβασμα του δρόμου) τα inti με μαμά ελατήρια ή θέλουν και aftermarket ελατήρια, κομμένους αποστάτες, γέφυρα κλπ;

- Τα έχετε δοκιμάσει σε συνδυασμό με κάποια άλλη μόντα πχ τετραπίστονες; Εντυπώσεις;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 30 2011, 13:02

Χρήστης cantona
Τα φοράω 1+ χρόνο κι έχω κάνει μαζί τους περίπου 20000χλμ. Τα έβαλα κόβοντας τους αποστάτες και με λάδι 5αρι που προτείνεται από τον κατασκευαστή και μαμά τότε ελατήρια,θορύβους δεν είχα πριν φυσικά δεν είχα και μετά.
Η βελτίωση ήταν εμφανέστατη όσο αναφορά το διάβασμα του δρόμου και σε συνεργασία με την γέφυρα αισθανόμουν το μπροστινό ποιο στιβαρό.
Στην πορεία διαπίστωσα πως παρά ήταν σκληρό και ύστερα από τις ατέλειωτες συζητήσεις και απόψεις πείστηκα πως δεν δούλευαν όπως ακριβώς θα θέλαμε επειδή το λάδι δεν περνάει στο σωστό χρόνο μέσα από τις οπές των ιντι,ίσως να βοηθούσε και το γεγονός πως ήθελα αλλαγή ελατηρίων μπροστά.
Οπότε με την ευκαιρία αλλαγής ελατηρίων μπροστά-πίσω(Hyperpo),αποφάσισα να δοκιμάσω την μόντα με την ανάποδη ροδέλα ή την εξέλιξη του Θωμά αλλάζοντας τις ροδέλες από τα ιντι και βάζοντας 7,5αρι λάδι συνθετικό.
Το αποτέλεσμα αλλάζοντας ελατήριο στην πίσω ανάρτηση κάνοντας την και σέρβις μαζί με την μόντα μπροστά,έφερε το μηχανάκι σε μια κατάσταση αρκετά ευχάριστη για μένα αλλά και για όσους φίλους το έχουν οδηγήσει μέχρι στιγμής.
Με το προοδευτικό ελατήριο και τις ροδέλες φυσικά απέκτησε μια "ελαστικότητα" μπροστά που το κάνει ποιο ξεκούραστο στις όποιες ανωμαλίες του δρόμου.Το διάβασμα του συνέχισε να είναι πολύ σαφές αλλά η βελτίωση ήρθε και στο φρενάρισμα,όπου βυθίζεται προοδευτικά χωρίς να τρομάζει και η επαναφορά του δεν είναι τόσο "απότομη"όσο ήταν πριν.
Αν και δεν μου αρέσει το χώμα,η συμπεριφορά της μηχανής τις ελάχιστες φορές που πέρασα,ήταν κατά πολύ καλύτερη και άνετη σε σχέση με το αρχικό set up μου.
Οπότε με σχετικά μικρό κόστος,εννοώ χωρίς να μπω στην διαδικασία αλλαγής πίσω αμορτισέρ και τοποθέτηση matris μπροστά ή οτιδήποτεάλλο,έφερα το μηχανάκι σε ένα στάδιο που απλά το χαίρομαι!
Πιστεύω πως παίζοντας λίγο με τα λάδια,δοκιμάζοντας 5-7,5-10 και ανάλογα με τι ελατήρια φοράει κανείς μπορεί να κάνει την μόντα και να το φέρει στα δικά του γούστα.
Τέλος γνώμη μου είναι,τα λάδια να είναι συνθετικά και πως καλό είναι να αλλάζονται από τα 10Κ μέχρι τα 18Κ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 30 2011, 13:32

Θέμα θορύβου είχες ποτέ; Φοράς τετραπίστονες ή γέφυρα;
Σαν μόντα έχεις υοθετήσει τις ροδέλες όπως προτείνει ο Θωμάς, χωρίς να ανοίξεις την διατομή;

Θεωρείς απαραίτητη και την αλλαγή με προοδευτικά ελατήρια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 30 2011, 13:39

socrates έγραψε:
Θέμα θορύβου είχες ποτέ; Φοράς τετραπίστονες ή γέφυρα;
Σαν μόντα έχεις υοθετήσει τις ροδέλες όπως προτείνει ο Θωμάς, χωρίς να ανοίξεις την διατομή;

Θεωρείς απαραίτητη και την αλλαγή με προοδευτικά ελατήρια;

Δεν διαβάζεις δεν διαβάζεις!Έφτιαξες και τρίτο καφέ? drink
Όπως γράφω και ποιο πάνω,θέμα θορύβου δεν είχα ποτέ,τετραπίστονες και γέφυρα φοράω.
Ναι τις ροδέλες του Θωμά έβαλα αλλά δεν έχω ανοίξει διατομή.
Όσο αναφορά τα ελατήρια,απαραίτητο δεν θα έλεγα τίποτα γιατί δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτος χωρίς να έχω ξεκάθαρη άποψη για κάτι,απλώς πιστεύω πως συνεργάζονται καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 7 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: