Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
apopsi21
Member
Member
apopsi21

Ηλικία : 50
Τόπος : Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 07/01/2010

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29 2010, 23:10

adder έγραψε:
inti και wp ελατηρια κανουμε τιποτα??ποσο λαδι σε αυτη την περιπτωση??

apopsi μου,αν δεν εχεις διαβασει study ξεκινα απο την αρχη,διαβαζεις,ακους,και κρινεις το τι θα κανεις.
Τωρα με το θεμα των white power ,κατσε αναπαυτηκα σε μια καλη πολυθρονα,και περιμενε τον νεο γυρο αποψεων, με popcorn popcorn

Σε γενικες γραμμες ακους,βλεπεις, συζητας,και αποφασιζεις.Γιατι οι γνωμες ειναι πολλες, την αισθηση που θελει ο καθενας μας, και εχει ο καθενας μας ειναι υποκειμενικη,αρα η τελικη επιλογη ΔΙΚΗ ΣΟΥ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lexis

lexis

Ηλικία : 47
Τόπος : Πύργος
Registration date : 26/10/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ Σεπ 29 2010, 23:11

Εγώ έχω φορέσει ιντι+520ml λάδι με ολινς ελατήρια+γέφυρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος το μηχανάκι δίνει ρέστα. Αλλά αυτός ο γα#@#$νος θόρυβος στις χαμηλές μόνο ταχύτητες μου έχει σπάσει τα νέυρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 01:03

TomK8ww έγραψε:
Λοιπόν,γι αυτούς που κάνουν την μόντα,προτείνω
..........Ανεπιφύλακτα .........




........................................Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 2Q==


Ασε ρε Θωμα με την τεχνολογια της εποχης σου.
Εδω ειναι το μελλον:

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Link-spring
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 05:48

o.k...........πάσο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 08:56

άλλαξα θρος, τσιμούχες, ξύστρες κ έβαλα ίντι με ανάποδα τις "ροδέλες" και 5άρι λάδι. Καμία άλλη αλλαγή δεν τους έκανα. Απόψε θα μοντάρω τα καλάμια στο μοτόρι, αναμείνατε εντυπώσεις μόλις έχω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
paitos
gold member
gold member
paitos

Ηλικία : 47
Τόπος : Χανια
Registration date : 08/07/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 09:10

mikios έγραψε:
άλλαξα θρος, τσιμούχες, ξύστρες κ έβαλα ίντι με ανάποδα τις "ροδέλες" και 5άρι λάδι. Καμία άλλη αλλαγή δεν τους έκανα. Απόψε θα μοντάρω τα καλάμια στο μοτόρι, αναμείνατε εντυπώσεις μόλις έχω...

Μια απο τα ιδια και εγω συντομα + ρουλεμαν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Snakeye
Member
Member
Snakeye

Ηλικία : 51
Τόπος : Πατήσια, ΑΘΗΝΑ
Registration date : 19/01/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 10:26

Μετά απο συζητήσεις στην λέσχη χτές το βράδυ διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ιδανικό setup και ολα είναι υποκειμενικά.

Τόσες διαφορετικές διαμορφώσεις με λάδι απο 5 μέχρι 10 και ποσοτητες απο 400ml μέχρι 520 ml και όλοι ευχαριστημένοι.

Αρα μπορούμε μόνο να προτείνουμε και να δοκιμάζουμε. Γιαυτό προτείνω μιας και αυτό το ποστ έχει συγκεντρώσει διάφορες προτάσεις και θα συνεχίσει, να μετανομασθεί σε κάτι διαφορετικό όπως "Τροποποίηση και setup intiminator".

Μεχρι στιγμής η εταιρία έχει κάνει την εξής βελτίωση τα αρχικά intiminators ερχόντουσαν με sims 0.078 αργότερα με 0,066 κατόπιν με 0,062 και χτές είδα τα τελευταία με 0,060 (5χ0,012).

Στο συνοδευτικό έγγραφο η rιcor αναφέρει σχετικά με την ποσότητα του λαδιού αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής της μηχανής.

Επειδή επικρατεί ευρέως η άποψη ότι τα amsoil δεν είναι και τόσο καλά σας παραθέτω τα τεχνικά χαρακτιριστικά και για σύγκριση βάζω και αυτά των Torco

AMSOIL SHOCK THERAPY SUSPENSION FLUID STL 5w
Kinematic Viscosity @ 100°C, cSt (ASTM D-445) 4.4
Kinematic Viscosity @ 40°C, cSt (ASTM D-445) 15.7
Viscosity Index (ASTM D-2270) 210
Pour Point, °C [°F] (ASTM D-92) -54 [-60]
Flash Point, °C [°F] 175 [347]
Fire Point, °C [°F] 192 [378]
Four Ball Wear Test (ASTM D-4172: 40kg, 75°C, 1200 rpm, 1 hr) Scar Diameter, mm 0.40
Foam, ml (ASTM D-892) Sequence I, II, III 65/0, 60/0, 65/0

Torco Grade ASTM # 5 7
Viscosity @ 100°C D-445 4 5.05
Viscosity @ 40°C D-445 10.75 16.1
Pour Point, °C D-97 -50 -50
Flash Point, °C D-92 104 112

Απο τα παραπάνω φαίνεται ότι στα 5αρια το amsoil έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ίσως αξίζει να δοκιμάσουμε τα 7αρια.

Σχετικά με τις τροποποιήσεις η ιδέα για μεγάλωμα των θυρών είναι παλαιά με προτοπόρο τον AceRider01. Αξίζει να διαβάσεται το οδοιπορικό του με τα intiminator μιας που έχει εμπειρία και από RT Gold Valve Emulator Intiminator Compared and modified

Το καινούργιο στοιχείο είναι η ανάποδη τοποθέτηση της ροδέλας που αξίζει να ερευνηθεί και θέλω να δοκιμάσω αλλαγή των sim.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gabadoo

gabadoo

Registration date : 08/04/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 10:41

painter έγραψε:

ενα πολύ ωραίο πόστ, ώστε να πέσουν αλήθειες στο τραπέζι.
να πούν αυτοί που ξέρουν αυτά που ξέρουν με το ονομά τους και δε λέω μονο για το θωμά αλλά και για άλλους γιατί ένας "τσακωμός" (λεκτικός στη περιπτωσή μας) θέλει τουλάχιστον 2.
μπορεί ο θωμάς να είναι φωνακλάς αλλά πιστεύω οτι δε σηκώθηκε ένα πρωϊ και είπε να τους τα χώσω.
κάτι θα έχει ειπωθεί κάποια στιγμή κάπου και θα πρέπει να ειπωθεί και δημόσια, ώστε να καταλάβουμε και εμείς που είμαστε πίσω απο το GRAFO να καταλάβουμε.


Nα πω την αποψη μου επι του θεματος,μιας και το εθιξα

Η προσπαθεια βελτιωσης του μπροστινου ξεκινησε απο τα ξενα φορα και τις διθυραμβικες εντυπωσεις τους για αυτα και την συμβολη τους στην βελτιωση του μπροστινου.

Και εφοσον δεν μπορουσαμε ολοι να καταφυγουμε στην λυση των cartridge πηγαμε στα Ιντι,τα οποια ομως δεν ειχαν (σε καποιους οχι ολους..)την αναμενομενη αποδοση...

Καποιοι προσπαθησαν να δωσουν μια λυση
Καποιοι διωφωνησαν και επελεξαν αλλες λυσεις,εξαλλου η αισθηση ειναι κατι το πολυ υποκειμενικο
Αυτο που μου φαινεται καλο εμενα δεν ειναι απαραιτητα καλο και για καποιον αλλο.....

Καποιοι ειπαν "Εγω αυτο εκανα και ειμαι οκ.." ,αλλοι εκαναν κατι διαφορετικο,μπραβο και μαγκια τους

Τι νοημα βγαινει να κοντραριζομαστε και να μετραμε τα πουλια μας οπως στις τουαλετες του δημοτικου καποτε;

Αν η λυση (η οποια λυση..) αρεσει σε καποιον την ποσταρει στα πλαισια της αλληλοβοηθειας ενος φορουμ και ολα καλα
ΔΕν χρειαζονται ειρωνιες και κατηχησεις και πονηραδες απο κανεναν προς κανεναν

Οσοι δεν ειναι ευχαριστημενοι,διαβαζουν μελετουν ρωτανε μαθαινουν,κανεις δεν ειναι πιο σοφος απο τον αλλον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 10:44

έσβησα τα άσχετα ποστ. Όποιος έχει πρόβλημα με κάποιον, πμ ή τηλέφωνο ή από κοντά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gabadoo

gabadoo

Registration date : 08/04/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 10:54

man_OS έγραψε:
έσβησα τα άσχετα ποστ. Όποιος έχει πρόβλημα με κάποιον, πμ ή τηλέφωνο ή από κοντά



Mανο με ολο τον σεβασμο που σου εχω,καθοτι εχουμε γνωριστει και εχεις τρεξει για μενα στην φαση με τα μπλουζακια,θα μου επιτρεψεις να καταθεσω την αντιρρηση μου και την ενσταση μου στην ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ διαγραφη του ποστ μου.....

Ελαβες υποψιν σου γνωμες (σε π.μ.μαλλον γιατι δημοσια δεν ειδα κατι) αλλων μελων και το εσβησες ή αυθαιρετησες;

Το δικο μου ποστ ηταν το ασχετο με το θεμα και οχι εκεινα που παραθεσα,τα 7-8 ποστς του Θωμα;

Αν θες να το κανεις σωστα,διαγραψε και τα αντιστοιχα ποστς του Θωμα...

Και ενα τελευταιο

Με τον τροπο που το εκανες αυτο ,το παρουσιασες σαν να εχω εγω προσωπικα προβλημα με τον Θωμα,τον οποιο δεν τον εχω γνωρισει ΠΟΤΕ απο κοντα και ουτε ξανα στο παρελθον εχουμε ανταλλαξει καποια κουβεντα.....Για να μην διδονται λαθος εντυπωσεις σχετικα με μενα,παρακαλω αυτο να διορθωθει εκ μερους σου

Ουτε εχω ουτε και θα εχω προβλημα με κανεναν,οποτε μου περισσευει η προτροπη σου για π.μ. και τηλεφωνα

Εξαλλου υπαρχουν και τα σκρινσοτς


Πιστευω οτι εδω ειναι ενα δημοκρατικων αποψεων Φορουμ και αντιστοιχες πρακτικες καλο θα ειναι να αποφευγονται ή
τουλαχιστον να αποδιδονται τα του Καισαρος τω Καισαρι

Ευχαριστω



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gabadoo

gabadoo

Registration date : 08/04/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 11:13

Snakeye έγραψε:
Μετά απο συζητήσεις στην λέσχη χτές το βράδυ διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ιδανικό setup και ολα είναι υποκειμενικά.

Τόσες διαφορετικές διαμορφώσεις με λάδι απο 5 μέχρι 10 και ποσοτητες απο 400ml μέχρι 520 ml και όλοι ευχαριστημένοι.

Αρα μπορούμε μόνο να προτείνουμε και να δοκιμάζουμε. Γιαυτό προτείνω μιας και αυτό το ποστ έχει συγκεντρώσει διάφορες προτάσεις και θα συνεχίσει, να μετανομασθεί σε κάτι διαφορετικό όπως "Τροποποίηση και setup intiminator".

Μεχρι στιγμής η εταιρία έχει κάνει την εξής βελτίωση τα αρχικά intiminators ερχόντουσαν με sims 0.078 αργότερα με 0,066 κατόπιν με 0,062 και χτές είδα τα τελευταία με 0,060 (5χ0,012).

Στο συνοδευτικό έγγραφο η rιcor αναφέρει σχετικά με την ποσότητα του λαδιού αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής της μηχανής.

Επειδή επικρατεί ευρέως η άποψη ότι τα amsoil δεν είναι και τόσο καλά σας παραθέτω τα τεχνικά χαρακτιριστικά και για σύγκριση βάζω και αυτά των Torco

AMSOIL SHOCK THERAPY SUSPENSION FLUID STL 5w
Kinematic Viscosity @ 100°C, cSt (ASTM D-445) 4.4
Kinematic Viscosity @ 40°C, cSt (ASTM D-445) 15.7
Viscosity Index (ASTM D-2270) 210
Pour Point, °C [°F] (ASTM D-92) -54 [-60]
Flash Point, °C [°F] 175 [347]
Fire Point, °C [°F] 192 [378]
Four Ball Wear Test (ASTM D-4172: 40kg, 75°C, 1200 rpm, 1 hr) Scar Diameter, mm 0.40
Foam, ml (ASTM D-892) Sequence I, II, III 65/0, 60/0, 65/0

Torco Grade ASTM # 5 7
Viscosity @ 100°C D-445 4 5.05
Viscosity @ 40°C D-445 10.75 16.1
Pour Point, °C D-97 -50 -50
Flash Point, °C D-92 104 112

Απο τα παραπάνω φαίνεται ότι στα 5αρια το amsoil έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ίσως αξίζει να δοκιμάσουμε τα 7αρια.

Σχετικά με τις τροποποιήσεις η ιδέα για μεγάλωμα των θυρών είναι παλαιά με προτοπόρο τον AceRider01. Αξίζει να διαβάσεται το οδοιπορικό του με τα intiminator μιας που έχει εμπειρία και από RT Gold Valve Emulator Intiminator Compared and modified

Το καινούργιο στοιχείο είναι η ανάποδη τοποθέτηση της ροδέλας που αξίζει να ερευνηθεί και θέλω να δοκιμάσω αλλαγή των sim.


Πολυ σωστη η προταση σου για μετονομασια του παροντος νηματος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 11:15

Μάνο πριν σβήσουμε τα ποστ κάποιων αν δεν βρίζουν μάνες ή Θεούς να ήμαστε λίγο πιο υπομονετικοί. Οι διαξιφισμοί κ οι αντιπαράθεση είναι κ αυτές μέρος του φόρουμ κ δικαίωμα του καθένα μας.

Να σου θυμήσω ότι υπάρχουν εδωμέσα βολές εναντίον μου, άστοχες, ψευδείς κ ηλίθιες ένα χρόνο κ βάλε τώρα κ κανείς δεν τις έχει σβήσει.

υ.γ. Όταν το διαβάσεις, σβήστο. Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 11:43

Δεν είναι θέμα υπομονής ρε συ Γιάννη, είναι θέμα άσφαιρου. Τα μισά νήματα τα σκίζουμε επειδή κάπου κάτι ξεφεύγει και αν φύγει κι άλλο θα χουμε 15 σελίδες, εκ των οποίων η ουσία θα είναι 3 και οι υπόλοιπες θα ναι μα μου σου του. Όπως και να χει το φόρουμ δεν είναι πρωταρχικά χαβαλές ή αντιπαράθεση, με την έννοια του τσαταρίσματος, αλλά κατάθεση γνώσης ή προβληματισμού. Έχουμε κατάλληλα νήματα που μπορούμε ανα πάσα στιγμή να σκίσουμε άνετα και να γουστάρουμε κι όλας.
Αν κάπου δημιουργείται θέμα, καλό είναι να μην συνεχίζεται. Κι άλλωστε το βρίσκεις παράλογο αν κάποιος θέλει να τα χώσει σε κάποιον να ΜΗΝ το κάνει δημόσια στο φόρουμ, αλλά αρχικά σε πμ;
Όσο για νήματα που θίγουν εσένα, δεν νομίζω να έχω αφήσει κάποιο, σε ενότητα που είμαι μοντ. Αν παρόλαυτά υπάρχει κάποιος υπαινιγμός για σένα και από αμέλεια το έχω αφήσει ΠΟΛΥ ευχαρίστως να το στείλω κι αυτό στα αζήτητα.

υγ δεν το σβήνω και θα το κάνω και στίκι What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 30 2010, 12:18

Παιδια να ξεκαθαρισουμε κατι. Δεν τσακωνεται κανεις με κανεναν, αυτο υπηρξε παντα το στυλ της παρεας του φορουμ, να πειραζει δηλαδη ο ενας τον αλλον μεχρις οριων. Η τροφη για αυτο δινεται σχεδον παντα μεσα απο την κοινη μας αγαπη και μπορει να αφορα σε βελτιωσεις, σε αξεσουαρ, σε τροπο οδηγησης κλπ. Ειδικα δε απο τοτε που χαθηκε ο πολυαγαπημενος μας TS ψαχουμε απεγνωσμενα αφορμη στο καθε τι.

Τωρα, σε ο,τι αφορα στο setup του μπροστινου ασφαλως και δεν μπορει μια ρυθμιση να ικανοποιησει τους παντες. Αν ηταν ετσι θα ελειπε απο την αγορα η πληθωρα των aftermarket επιλογων.

Για την εν λογω περιπτωση, εχοντας τοποθετησει δεν ξερω πια ποσες βαλβιδες και μεσα απο την καθημερινη τριβη με τις δικες μου μετα απο 22000χλμ με αυτες προσπαθησα να βελτιωσω καποια προβληματα που υπηρχαν εξαρχης, η που δημιουργηθηκαν στην πορεια, εξηγωντας τι συμβαινει μεσα στο καλαμι και τεκμηριωνοντας τον λογο της καθε μου ενεργειας.

Το συγκεκριμενο ειναι λοιπον ενα setup που υπερκαλυπτει τις αναγκες της καθημερινης μετακινησης προσφεροντας σχετικη ανεση, υψηλοτερο βαθμο προοδευτικοτητας απο πριν και φυσικα θεαματικα καλυτερη συμπεριφορα απο το μαμα καλαμι. Βαζοντας λιγη προφορτιση εχουμε μια καλη ρυθμιση για εξω και για μεγαλυτερες ταχυτητες, ενω υποψιαζομαι οτι θα ειναι κατα πολυ καλυτερο στο χωμα απο πριν.

Σιγουρα μπορουμε να αναπτυξουμε φιλολογιες για λαδια, ποσοτητες, ελατηρια κλπ. Ολα γνωμες και αποψεις αυτων που τα δοκιμασαν, αυτων που ακουσαν αλλους στον καφε, αυτων πουδιστασαν να δοκιμασουν και εχουν πεισει εαυτους ευτυχισμενοι...

Αν δεν υπηρχαν ολα αυτα, τι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 01 2010, 18:31

Επειδή πρόλαβα να το σώσω,αλλά δεν βρήκα χρόνο......
πάρε μερικές απαντήσεις...
gabadoo έγραψε:

.Με τα ιντι που επιλεξαμε παρα πολλοι απο εμας εδω μεσα,καποιος (ο Μιλτος...) παιδευτηκε,προβληματιστηκε,δοκιμασε,ξαναδοκιμασε,
...........αυτοί που αγοράσαμε ιντι από πέρσι,την ξέρουμε την μόντα(κι άλλες),που είχαν ποστάρει τα αυστραλοαμερικανάκια νομίζω κανα-χρόνο πριν

gabadoo έγραψε:

Υ.Γ.1
Δεν θα απαντησω σε οτιδηποτε και εαν γραψεις,σαν απαντηση του ποστ μουΘωμα-
.........τώρα θα βάλω την γάτα μου να κλαίει......

gabadoo έγραψε:

Υ.Γ.2
Αυτα και ζητω συγνωμη αν ενοχλησα καποιους
Εννοειται οτι απο τον Θωμα δεν ζητω συγνωμη,
........τώρα θα ξαναβάλω την γάτα μου να κλαίει.......

Υ.Γ 1 .........το φόρουμ είναι γεμάτο από σπαμ(τα δικά μου σε πείραξαν?).................ΤΟ ΤΙ σπαμάρω με φιλαράκια μου ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ !!!..............αν με ρωτούσες κάτι και δεν σου απαντούσα,τότε θα μπορούσες να πεις ότι δήποτε περί ειρωνείας κλπ


Υ.Γ 2...........ΔΕΝ έχω γάτα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 01:31

TomK8ww έγραψε:

gabadoo έγραψε:

.Με τα ιντι που επιλεξαμε παρα πολλοι απο εμας εδω μεσα,καποιος (ο Μιλτος...) παιδευτηκε,προβληματιστηκε,δοκιμασε,ξαναδοκιμασε,
...........αυτοί που αγοράσαμε ιντι από πέρσι,την ξέρουμε την μόντα(κι άλλες),που είχαν ποστάρει τα αυστραλοαμερικανάκια νομίζω κανα-χρόνο πριν

Ωπα εδω υπαρχει θεμα. Το εχει κανει κι αλλος αυτο; για στειλε link.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 01:34

Παρεπιπτοντως οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πως με 7 SAE λαδι ουτε με ην μοντα δουλευει.
Θελει 5αρι αλλιως ειναι κουτσουρο (για τα δικα μου γουστα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
apopsi21
Member
Member
apopsi21

Ηλικία : 50
Τόπος : Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 07/01/2010

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 01:34

ti! ti!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Snakeye
Member
Member
Snakeye

Ηλικία : 51
Τόπος : Πατήσια, ΑΘΗΝΑ
Registration date : 19/01/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 14:43

MILT έγραψε:
Ωπα εδω υπαρχει θεμα. Το εχει κανει κι αλλος αυτο; για στειλε link.
Snakeye έγραψε:

Σχετικά με τις τροποποιήσεις η ιδέα για μεγάλωμα των θυρών είναι παλαιά με προτοπόρο τον AceRider01. Αξίζει να διαβάσεται το οδοιπορικό του με τα intiminator μιας που έχει εμπειρία και από RT Gold Valve Emulator Intiminator Compared and modified

Προεδρε σε έπιασα αδιάβαστο.

Σχετικά με τα λάδια αν το ψάξετε λίγο θα δείτε ότι ενώ χαρακτηρίζονται με τον ίδιο αριθμό SAE πχ 5W έχουν εντελώς διαφορετικό ιξώδες.

Για παράδειγμα το ιξώδες του Torco 7W είναι παραπλήσιο με αυτό του Amsoil 5W. Τα motul και τα Belray έχουν υψηλότερο ιξώδες.

Κυρίαρχο ρόλο στα intiminator παίζει το ιξώδες οπότε πρέπει να προσέξουμε αυτό το σημείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 15:41

Karatoumbane,ναι εσένα τον από πάνω λέω...............
Τι μας τα ζαλίζεις με τα έλαια ???
Μπορείς να μας κατεβάσεις ένα συγκριτικό πίνακα να ξεστραβωθούμε και μεις οι κουλοί στο GRAFO
Μπορείς, η να πώ στο δάσκαλό μου Spyros k58 ???
Άντε και έχω φάει την αγορά να βρώ 1 μάρκα λάδι που θέλω σε λογική τιμή(σε ακριβή βρίσκω)

Υ.Γ. το συγκριτικό νάναι της προκοπής-όχι του λαδά στη γωνία εεεεεεε..... Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 644705

Αντε και έχω βάλει τον εκτυπωτή στην πρίζα..........(μην γελάτε καθίκια σας βλέπω...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 18:32

Κοιτάξτε τι βρήκε ο κουλός..............στο p.c........εεεεεεεεε
Καρατούμπανε δεν σε παίζω
http://www.peterverdonedesigns.com/files/suspension%20oils.pdf Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
turbogianos

turbogianos

Ηλικία : 59
Τόπος : Ν.Ηράκλειο Αθήνα__black matt_650cc_K6
Registration date : 16/09/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 18:40

TomK8ww έγραψε:
Κοιτάξτε τι βρήκε ο κουλός..............στο p.c........εεεεεεεεε
Καρατούμπανε δεν σε παίζω
http://www.peterverdonedesigns.com/files/suspension%20oils.pdf Laughing

success Ρε παππου τα .... GRAFO P.C.μαθηματοφροντιστηρια πιασανε τοποοοοοο...... success EROS
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 21:12

Snakeye έγραψε:
Σχετικά με τα λάδια αν το ψάξετε λίγο θα δείτε ότι ενώ χαρακτηρίζονται με τον ίδιο αριθμό SAE πχ 5W έχουν εντελώς διαφορετικό ιξώδες.

Για παράδειγμα το ιξώδες του Torco 7W είναι παραπλήσιο με αυτό του Amsoil 5W. Τα motul και τα Belray έχουν υψηλότερο ιξώδες.

Κυρίαρχο ρόλο στα intiminator παίζει το ιξώδες οπότε πρέπει να προσέξουμε αυτό το σημείο.

Ο προλαλήσαντας έχει απόλυτο δίκιο...
Το ξαναποστάραμε αλλά η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης...
Άντε ξανά-μανά:


"π.χ. για να χαρακτηριστεί ένα λάδι 20W κατά SAE σημαίνει ότι:
60cc λαδιού χρειάζονται 12 έως 48 sec για να περάσουν μέσα από μια οπή διαμέτρου 5/10 του mm σε θερμοκρασία 18βC.
Αντίστοιχα, για ένα λάδι SAE 50 θα πρέπει:
60cc του λαδιού να χρειαστούν 85 έως 110 sec για να περάσουν μέσα από την ίδια οπή αλλά σε θερμοκρασία 100βC.

Προφανέστα αγαπητοί μου αναγνώστες, ένα λάδι που κάνει τα παραπάνω σε χρόνο 12 sec είναι ΠΟΛΥ πιο λεπτόρευστο από ένα άλλο που τα κάνει σε χρόνο 48 sec ΠΑΡΟΛΟ που ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ έχουν τυποποιηθεί σαν SAE 20 !!!

Ακούτε Κύριοι, που νομίζετε ότι ΟΛΑ τα 20άρια λάδια έχουν την ίδια (πραγματική) ρευστότητα ??
(Εδώ υπάρχουν διαφορές μεταξύ των παρτίδων της ίδια μάρκας και ρευστότητας, πόσο μάλλον μεταξύ διαφορετικών κατασκευαστών !!!"


Κι ισχύει για όλα τα λιπαντικά...


Πηγή: ΛΑΔΟΛΟΓΙΕΣ by OldMan (www.moto.gr)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 21:17

αυτός ο όλντμαν angry Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup   Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 02 2010, 23:24

Κωστα τωρα που το ειδα, ειχα ξαναπεσει πανω σε αυτο το νημα αλλα τοτε ηταν δεν ηταν δυο σελιδες.

Απο μια γρηγορη σαρωση που του εκανα (σιγα μην κατσω να διαβασω ολο αυτο) ο τυπος εχει παιξει με τις θυριδες και μετα απο πολυ κατεληξε στο να ανοιξει τρυπα παρακαμψης;

Μαλλον πρεπει να του στειλουμε τη δικη μας μοντα. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
 

Η λυση για τον θορυβο που κανουν τα Intiminators και το ιδανικο setup

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 6 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: