Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πληροφορίες για led οργάνων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 00:56

GiwrgosV έγραψε:
Φανός, Σολωμού 39,
Εξάρχεια, Αθήνα
210 3828748

SMD Led 2,5 x 3,8mm

0.57? έκαστο

Το 650 έχει 4 led στο ταχύμετρο, 4 η οθόνη, 4 το στροφόμετρο + 1 το ABS.


Μπλε ταιριάζουν στην οθόνη, στα όργανα δεν λένε μπλε με μαμά face gauges.



Μήπως 3.5mm X 2.8mm; Αυτη η διασταση βλεπω να παιζει.
Λεω να παραγγειλω απο εξω λεντακια να αλλαξω (αλλα οχι να παρω κιτ να παρω μεμονομενα που ειναι πανφθηνα) και ψαχνοντας βρηκα αυτη την διασταση σε παρεμφερη με αυτην που ειπες. Κανουν αυτα; (πχ http://cgi.ebay.com/50-pcs-POWER-TOP-SMD-SMT-PLCC-2-1210-3528-white-LED-/110522301921?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19bba47de1 )
Και μονο 12 λεντ εχει το καθε ταμπλω μεσα; (αυτοπ του ΑΒΣ δεν χρειαζεται αλλαγη, καλο ειναι και κοκκινο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 01:12

Χάρη πως θα τα περάσεις? εσύ? θα κάνεις κ το δικό μου??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 01:22

tazakos έγραψε:
Χάρη πως θα τα περάσεις? εσύ? θα κάνεις κ το δικό μου??

To θες πολυ; Κατσε να βρουμε φτηνα λεντ και στα κανω...το θεμα ειναι ασπρο η μπλε; ( για εσενα εχει και ροζ!!!!) Εαν κανουμε πχ ασπρα οργανα και μπλε οθονη θα φεγγουν ανεξαρτητα η θα μπαινει το μπλε μεσα στο ασπρο; εχει αλλαξει κανεις να μας λυσει τετοιες αποριες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 01:49

μπλε απόλυτα κ καθολικά...με άσπρα κοντέρ βεβαίως βεβαίως!
όσο για το ροζ......ΜΜΜΜΜ κρύε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apnea_guru
Member
Member
apnea_guru

Τόπος : Καματερό-Μελίσια
Registration date : 08/08/2009

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 10:07

tazakos έγραψε:
Χάρη πως θα τα περάσεις? εσύ? θα κάνεις κ το δικό μου??

αν τα πάρετε σας τα αλλάζω και εγώ που το έχω κάνει ήδη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 10:13

apnea_guru έγραψε:
tazakos έγραψε:
Χάρη πως θα τα περάσεις? εσύ? θα κάνεις κ το δικό μου??

αν τα πάρετε σας τα αλλάζω και εγώ που το έχω κάνει ήδη...
I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 10:44

Στα ποσα Volt δουλευουν τα LED των οργανων?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 11:14

apnea_guru έγραψε:
tazakos έγραψε:
Χάρη πως θα τα περάσεις? εσύ? θα κάνεις κ το δικό μου??

αν τα πάρετε σας τα αλλάζω και εγώ που το έχω κάνει ήδη...

Το θεμα δεν ειναι να μας τα αλλαξεις ειναι να μας δωσεις τα φωτα σου.
Ερωτησεις

Αλλαζω 12 SMD led και καθαρισα; Ειναι αυτα τα LED που εχω βαλει στο λινκ παραπανω;
Εαν ειναι ευκολο δωσε μου το τηλεφωνο σου να σε ρωτησω 2 πραγματα που θελω να καθαρζουμε. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 11:24

Γι αυτο ρωταω την ταση λειτουργιας... δε δουλευουν ολα στα ιδια Vοlt....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 11:37

hypersonic έγραψε:
Γι αυτο ρωταω την ταση λειτουργιας... δε δουλευουν ολα στα ιδια Vοlt....

Το ξερω αλλα δεν ξερω τι να σου πω...γιαυτο ρωταω εαν κανουν αυτα που εχω βρει διοτι σε διαστασεις λογικα θα κανουν...σιγα την διαφορα με τις διαστασεις που εγραψε παραπανω το παληκαρι!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
GiwrgosV



Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Δημήτριος
Registration date : 19/08/2010

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 11:47

Για να λυθούν οι όποιες απορίες...

Ναι κάνουν τα led στο link.
Έκαστο όργανο φωτίζεται συνολικά από την τετράδα του
κ ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα. Δεν μπλέκει ο ένας φωτισμός με τον άλλον, ούτε με το 3 ή 5 mm led του λαδιού, ούτε με το κόκκινο smd led του ABS.

Η τάση δεν παίζει ρόλο καθώς δεν χωράνε φυσικά στις επαφές ούτε μεγαλύτερα smd, ούτε 3 ή 5 mm led στο ύψος.
Τις δοκίμασα κ τις 3ις περιπτώσεις, με διαφορετικά χρώμματα. Κατέληξα σε μπλε χρώμμα στην οθόνη, παγωμμένο λευκό στα όργανα, όλα smd.
Τα μπλε στα όργανα μωβίζουν δείκτες/αριθμούς κ θολώνουν τα όργανα.

Οι αριθμοί κ οι δείκτες στα όργανα είναι πορτοκαλί κ κόκκινοι, μην ξεχνάτε τί πάτε να φωτίσετε.

Photo μόλις καθίσω στο pc.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 11:58

GiwrgosV έγραψε:
Για να λυθούν οι όποιες απορίες...

Ναι κάνουν τα led στο link.
Έκαστο όργανο φωτίζεται συνολικά από την τετράδα του
κ ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα. Δεν μπλέκει ο ένας φωτισμός με τον άλλον, ούτε με το 3 ή 5 mm led του λαδιού, ούτε με το κόκκινο smd led του ABS.

Η τάση δεν παίζει ρόλο καθώς δεν χωράνε φυσικά στις επαφές ούτε μεγαλύτερα smd, ούτε 3 ή 5 mm led στο ύψος.
Τις δοκίμασα κ τις 3ις περιπτώσεις, με διαφορετικά χρώμματα. Κατέληξα σε μπλε χρώμμα στην οθόνη, παγωμμένο λευκό στα όργανα, όλα smd.
Τα μπλε στα όργανα μωβίζουν δείκτες/αριθμούς κ θολώνουν τα όργανα.

Οι αριθμοί κ οι δείκτες στα όργανα είναι πορτοκαλί κ κόκκινοι, μην ξεχνάτε τί πάτε να φωτίσετε.

Photo μόλις καθίσω στο pc.


OK θενξ, εμενα με καλυψες πληρως!!!

Μια ερωτηση ακομα (μαλλον ασχετη με το θεμα)
Εαν ανοιξεις τα οργανα (τους βγαλεις απλα το γυαλι τους) ή στο πανω ή στο κατω μερος των οργανων (στην επιφανεια που κανονικα κρυβει το πλαισιο του γυαλιου) πηρε το ματι σαν 2 LEDακια διαφανα των 3mm. Εαν πηρε σωστα το ματι μου (διοτι δεν ειμαι σιγουρος) τι κανουν αυτα; Που φωτιζουν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
apnea_guru
Member
Member
apnea_guru

Τόπος : Καματερό-Μελίσια
Registration date : 08/08/2009

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 13:19

hypersonic έγραψε:
Στα ποσα Volt δουλευουν τα LED των οργανων?

αναλογα το χρωμα τα μπλε χρειαζονται μεγαλητερη ταση

από 1.3v μέχρι 1,8v περίπου παίζουν όλα

οποτε την τάση λειτουργίας θα στην πει ο κατασκευαστής!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Robs

Robs

Ηλικία : 39
Τόπος : Ρεθυμνο
Registration date : 02/06/2009

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 16:11

Λοιπον σε καποιες φωτο που ειχα δει σε ξενο site με ανοιγμενο το κοντερ (το δικο μου δεν το εχω ανοιξει ακομα) ειχε και απο μια αντισταση smd (μικρα μαυρα τετραγωνακια) , για καθε led, που εγραφαν 621 πανω τους (620ohm δηλαδη). Αυτο σημαινει οτι με μεγιστο 14.5 volt που βγαζει η μηχανη τα led παιρνουν 20ma στα 2,2volt το οποιο ειναι και ακριβως το μεγιστο για αυτα τα led (smd 1206 ή 1210).
Αν καποιος τα αλλαξει με led χρωματος κιτρινο, κοκκινο, πορτοκαλι, (και ροζ το ιδιο ειναι!!!) δεν χρειαζεται να πειραξει τιποτα αλλο.

Αν όμως θελει να βαλει μπλε, ασπρο, πρασινο, uv (3-3.2volt) πρεπει να αλλαξει τις αντιστασεις με 560ohm δηλαδη αυτες που γραφουν 561 πανω τους.
Επισεις μπορει να βαλει παραλληλα μια των 5,6kohm (562) αν ειναι πιο ευκολο!
Όλα αυτα θα τα επιβεβαιωσω με σιγουρια μεχρι αυριο που θα ανοιξω και το δικο μου για να κανω την αλλαγη!
Αντιστασεις 561 θα εχω σε κανα 10ημερο. Οποιος θελει του δινω!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Robs στις Πεμ Σεπ 09 2010, 16:44, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 16:40

Σωστος ο Robs
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 17:09

RESPECT...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 19:29

Robs έγραψε:
Λοιπον σε καποιες φωτο που ειχα δει σε ξενο site με ανοιγμενο το κοντερ (το δικο μου δεν το εχω ανοιξει ακομα) ειχε και απο μια αντισταση smd (μικρα μαυρα τετραγωνακια) , για καθε led, που εγραφαν 621 πανω τους (620ohm δηλαδη). Αυτο σημαινει οτι με μεγιστο 14.5 volt που βγαζει η μηχανη τα led παιρνουν 20ma στα 2,2volt το οποιο ειναι και ακριβως το μεγιστο για αυτα τα led (smd 1206 ή 1210).
Αν καποιος τα αλλαξει με led χρωματος κιτρινο, κοκκινο, πορτοκαλι, (και ροζ το ιδιο ειναι!!!) δεν χρειαζεται να πειραξει τιποτα αλλο.

Αν όμως θελει να βαλει μπλε, ασπρο, πρασινο, uv (3-3.2volt) πρεπει να αλλαξει τις αντιστασεις με 560ohm δηλαδη αυτες που γραφουν 561 πανω τους.
Επισεις μπορει να βαλει παραλληλα μια των 5,6kohm (562) αν ειναι πιο ευκολο!
Όλα αυτα θα τα επιβεβαιωσω με σιγουρια μεχρι αυριο που θα ανοιξω και το δικο μου για να κανω την αλλαγη!
Αντιστασεις 561 θα εχω σε κανα 10ημερο. Οποιος θελει του δινω!


Δικιο εχεις θεωρητικα σε αυτα που λες, αλλα το θεμα ειναι οντως εχει αντιστασεις εκει μεσα; Οντως τροφοδοτει το λεντ με 14,5 βολτ, η εχει κανενα regulator και του παει αλλη ταση;
Παντως και ετσι να ειναι τα πραγματα αφου θα εχει μεγαλυτερη αντισταση απο αυτην που θελουμε δεν ειναι και τοσο προβλημα, απλα δεν θα ειναι τα καινουρια τοσο φωτεινα οσο θα μπορουνε να ειναι θεωρητικα. Εαν επιβεβαιωσεις παντως τι αντισταση εχει μεσα γραψε το και κοιτα και την τιμη της αλλα και την ισχυ της (την ισχυ απο τις διαστασεις της, ενα ωραιο πινακακι με διαστασεις και ισχυ εχει εδω , θεωρητικα και 1/10 του βαττ μας κανει, αλλα το θεμα ειναι να ταιριαζει σε διαστασεις (ασε που οσο πιο μικρη τοσο πιο δυσκολο ειναι να την κολησεις, εαν δεν εχει σταθμο για SMD που πιστευω κανεις μας δεν εχει!!!)
Για βαλε εαν σου ειναι ευκολο και την φωτο απο το ξενο σαιτ που τα ειδες αυτα.

Μηπως καποιος να μεταφερει την συζητηση καπου αλλου και να αφησει καθαρη την αγγελια του ανθρωπου. Παντως εαν δεν εχεις βρει μεχρι να ερθουν αυτα που εχω παραγγειλει, ασπρα και μπλε LED ειναι στην διαθεση σου φιλε falakron
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
Robs

Robs

Ηλικία : 39
Τόπος : Ρεθυμνο
Registration date : 02/06/2009

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10 2010, 00:34

Τις φωτο τις ειδα εδω http://www.vstrom.info/Smf/index.php?action=printpage;topic=9726.00
Νεοτερα αυριο που θα το ανοιξω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GiwrgosV



Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Δημήτριος
Registration date : 19/08/2010

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10 2010, 00:40

Οι τετράδες smd με όλα εκτός:

Πληροφορίες για led οργάνων Img0528n.th


Με 13 μπλε smd:

Πληροφορίες για led οργάνων Img0525tv.th

Όσο φαίνεται από την photo - με μπλε led προσπαθώντας να φωτίσεις πορτοκαλί ή κόκκινα γράμματα το αποτέλεσμα είναι ένα θαμπό μωβ.
Αυτό θα συμβεί ανεξαρτήτου τάσης ( άρα και Lumen σε όποια led Wink ).
Η οθόνη από την άλλη που έχει ουδέτερο (σχεδόν διάφανο ) χρώμα παίρνει ένα απαλό όμορφο μπλέ στο σκοτάδι.
Μην φανταστείτε ότι θα γίνει backlight μπλε lcd σαν του SH πάντος.




Πληροφορίες για led οργάνων Img0629pf.th

Mπλε smd στην οθόνη με 6κ λευκά smd στα όργανα:
Αρκετά φωτεινό για να βλέπεις ενδείξεις σε όποια ταχύτητα, αρκετά απαλό φως για να μην ενοχλεί στην οδήγηση, ακόμη και σε πίσσα σκοτάδι.
Εδώ κατέληξα.




Για να φωτίσεις σωστά όργανα μπλε, 3 περιπτώσεις μου έρχονται στο μυαλό:
a. Μαύρα όργανα, λευκοί αριθμοί, μπλε smd => ότι χρώμμα βάλεις τα smd αυτό το χρώμμα θα φαίνονται οι αριθμοί το βράδυ, σε μαύρο φόντο
b. Λευκά όργανα, μπλε αριθμοί, 6k λευκά smd => λευκό φόντο το βράδυ, πραγματικά τονισμένοι μπλε αριθμοί.
c. Λευκά όργανα, μπλε αριθμοί, μπλε smd => απαλό μπλε φόντο παρόμοιο με την οθόνη, μπλε αριθμοί


Την μέρα θα φαίνονται όλες οι περιπτώσεις όπως τα stock - ότι χρώμμα είναι τα face gauges σας -
εκτός αν πάμε σε περιπτώσεις reverse glowing που παίρνουν ρεύμα αυτούσια.



Btw οι photo είναι από K7 6½
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10 2010, 07:52

Αν καταλλαβα καλα απο τις φωτο για να βγαλεις την LCD οθονη θελουν ξεκολημα 28 πινάκια; Δεν ειναι κουμπωτη; Για το κοντερ και το στροφομετρο δεν βλεπω να θελει ξεκολλημα τιποτα, κανω λαθος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
GiwrgosV



Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Δημήτριος
Registration date : 19/08/2010

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10 2010, 11:41

Πληροφορίες για led οργάνων Img0517a.th


Με αυτή τη σειρά:


Ξεβιδώνετε όλες τις βίδες.


1. Στροφόμετρο 4 pins
2. Ταχύμετρο 4 pins

Οι 4ις παραλληλόγραμμες τρύπες που βρίσκονται γύρω από κάθε τετράδα pins είναι μηχανική στήριξη των οργάνων.
Ξεκολλάτε τα pins, ισιώνετε τα λαμάκια που βρίσκονται στις τριγύρω τρύπες, τραβάτε προσεκτικά τα όργανα προς τα έξω.
Τα όργανα είναι το εύκολο της υπόθεσης ...


3. Οθόνη 14 pins
4. Οθόνη 14 pins

Εδώ είναι το πακέτο της υπόθεσης.
Ζεστένετε ένα ένα pin και ρουφάτε με μια τρόμπα της προκοπής την κόληση.
Δοκιμάζετε με μια μπρασέλα το pin να παίζει στην τρύπα του.
Επαναλαμβάνετε τη διαδικασία για τα υπόλοιπα 27 pins. Shocked
(Προσοχή στο ζέσταμα, τα σωληνάκια επαφών pins στις πλακέτες διπλής φεύγουν για πλάκα.)
Ο όλος σκοπός εδώ είναι να βγεί η οθόνη μαλακά χωρίς να στραβώσουν τα pins της
αλλιώς θα παιδευτείτε μέχρι νευρικού κλονισμού στην επανατοποθέτηση.

Κολλάτε τα led της αρεσκείας σας.
Την αντίστροφη διαδικασία για να τα δέσετε.


Αν έχετε ή υπάρχει πρόσβαση σε σταθμό αποκόλλησης προτιμήστε τον.
Η όλη δουλειά συνολικά θα τελειώσει σε 15 min και όχι 30-45 min που μου πήρε - με τα όργανα βγαλμένα.



P.S. Mods να μετακομίσουμε ή καλά είμαστε;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την GiwrgosV στις Κυρ Σεπ 12 2010, 15:38, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10 2010, 14:05

Συμφωνα με την παρακατω φωτογραφια, τα μοτερακια απο το κοντερ και το στροφομετρο δεν χρειαζονται ξεκολλημα, αρκει να βγαλουμε τις βελονες με ην μεθοδο των κουταλιων και εχουμε προσβαση στα λεντακια τους. Δεν εχω ανοιξει ακομα οργανα δεν ειμαι σιγουρος, αλλα απο οτι βλεπω απο τις φωτογραφιες ετσι πρεπει να ειναι.

Πληροφορίες για led οργάνων Speedoledall
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
JackDan

JackDan

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα - Θεσσαλονίκη
Registration date : 11/07/2010

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10 2010, 20:56

Πάντως θέλω και εγώ να τα αλλάξω αλλα δεν καταλαβαίνω τίποτα απο οτι λέτε. Σαν ξένη γλώσσα ενα πράμα. silent
Αν γίνει κάτι ομαδικό ή τουλάχιστον προσφέρεται κάποιος να με βοηθήσει ώστε να έχω vstrom και για το υπόλοιπο της ζωής μου και να μη το ανατινάξω.. είναι καλοδεχούμενος.
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 45
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10 2010, 22:55

Ανεμενε φωτορεπορταζ, οταν αλλαξουμε θα ανεβασω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
hailander
Member
Member
hailander

Ηλικία : 48
Τόπος : Σαλαμίνα-Περιστέρι
Registration date : 16/06/2009

Πληροφορίες για led οργάνων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πληροφορίες για led οργάνων   Πληροφορίες για led οργάνων Icon_minitimeΣαβ Σεπ 11 2010, 23:29

Σωστός ο JackDan...Και εμένα σαν κινέζικα μου ακούγονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πληροφορίες για led οργάνων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: