Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikosv-strom

nikosv-strom

Ηλικία : 39
Τόπος : ΒΟΛΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Registration date : 31/08/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤετ Σεπ 08 2010, 14:37

Ανοιγω αυτο το post με αφορμη την επισκευη που εκανα στο v-strom μου.Αλλαγη ρουλεμαν γραναζιου πισω τροχου.δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα αλλα ειχε ενα τζογο το γραναζι οταν το πιεζα δεξια-αριστερα χωρις εντονο θορυβο και τριξιμο.Ετσι και προχωρησα στην αντικατασταση του!Το αποτελεσμα δικαιωσε την επιλογη μου.Η αλυσιδα πλεον παταει πολυ καλητερα χωρισ να κανει τον παραμικρο θορυβο!

κοστος ρουλεμαν 20 euro!
εργασια 0 euro! OK


Έχει επεξεργασθεί από τον/την V.Stratos στις Πεμ Σεπ 09 2010, 03:10, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Αλλαγή τίτλου για πιο σωστή εύρεση του θέματος)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤετ Σεπ 08 2010, 17:11

Αλλαξες ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ το ρουλεμάν ??? Μπράβο ρε Νίκο..Very Happy

Στο καφεδάκι σήμερα θα είσαι ??

_________________
Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosv-strom

nikosv-strom

Ηλικία : 39
Τόπος : ΒΟΛΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Registration date : 31/08/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 00:01

Ναι στρατο μονος μου το αλλαξα.ευτηχως πιανουν καποια πραγματα τα χερια μου!θα ανεβασω και μερικες φωτο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosv-strom

nikosv-strom

Ηλικία : 39
Τόπος : ΒΟΛΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Registration date : 31/08/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 00:38

Αρχικα ελυσα την κεντρικη βιδα του πισω αξονα και τον τραβηξα να βγει.αφου εβγαλα την ζαντα πανω απο το ψαλιδι μαζι με το γραναζι ξεκουμπωσα το γραναζι μεσα απο τα συνεμπλοκ.Ετσι ακουμπησα τογραναζι πανω σε δυο ξυλα για να ειναι σταθερο και με ενα 32mm καρυδακι χτυπησα το ρουλεμαν και βγηκε!και οντως ειναι λιγο φθαρμενο!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00962v

το καινουριο μας ρουλεμαν!αν και μετα απο συζητηση στο σημερινο μας καφε καταληξαμε πως τα κονικα ρουλεμαν ειναι πολυ καλυτερα!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00961q

αφου ανοιξαμε πρεπει και να καθαρισουμε πολυ καλα τις επιφανιες οπου θα τοποθετησουμε το νεο ρουλεμαν.εγω επλυνα σε μια μικρη βουτα με πετρελαιο και να το αποτελεσμα!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00963m

τοποθετηση καινουριου ρουλεμαν.

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00965ga

και η τσιμουχα!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00964cw

και αφου βαλουμε λιγο γρασο τοποθετουμε τον τροχο παλι στην θεση του.μετα απο ρεγουλαρισμα σφυξιμο και ελενχο πισω φρενου ειναι ετοιμο!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00967i

merci merci merci Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 316594 Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 316594 Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 316594


Έχει επεξεργασθεί από τον/την V.Stratos στις Πεμ Σεπ 09 2010, 03:08, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Επεξεργασία φωτογραφιών στο σωστό μέγεθος !! Τυφλώθηκαν 2-3.. 8))
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
largkat
Member
Member
largkat

Ηλικία : 45
Τόπος : pieceland, larissa
Registration date : 05/10/2009

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 08:21

OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bcplatykampos.blogspot.com/
narcissus
moderator
moderator
narcissus

Ηλικία : 45
Τόπος : Θες άλλο Νίκη
Registration date : 12/06/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 23:33

OK ωραίος OK

_________________
ʼʼΔίκασον Κύριε τους αδικούντας με, πολέμησον τους πολεμούντας μεʼʼ
Ψαλμός 35-1 Δαυίδ   Ενέπνεε τον αγώνα για την ελευθερία του Γένους, το 1821

Όλοι θέλουν το καλό μου…, αλλά εγώ δεν θα αφήσω να μου το πάρουν! Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 49587_1005865360_1289758227_q

 Η ζωή είναι ένας κώλος, γ@μ@ τον πριν σε χεσει!

Ο έρωτας....Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 25iycf7.....με έρωτα περνάει...Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Xf7wjb..!    
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosv-strom

nikosv-strom

Ηλικία : 39
Τόπος : ΒΟΛΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Registration date : 31/08/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 23:47

Παιδες δεν ειναι τιποτα !!!μην πετατε τα λεφτα σας σε θεωρειες των μαστορων!!!!Ο χρονος αντικαταστασης του συγκεκριμενου ρουλεμαν ειταν 30 λεπτα.ομωσ επειδη ειναι το δικο μας μοτορι εγω ασχοληθηκα περιπου στην 1 μιση ωρα και εκανα πολυ καλητερη δουλεια!οταν το λυνεις μονος σου το βασικοτερο ειναι οτι δεν σε πιεζει ο χρονος σε αντιθεση με ενα συνεργειο! και δεν το κατηγορο διοτι δεν βγενει!αλλα ποιος θα καθαριζε ολο το γραναζι?εβαλα γρασο σε ολα τα ρουλεμαν!ετριψα λιγο τα τακακια!ολα θελουν μερακι!οσα λεφτα και να δωσεισ σε ενα μαστορα δεν στα κανει αυτα τα πραγματακια που δεν ειναι απολυτοσ απαραιτητα αλλα κανουν την διαφορα στην αριστη λειτουργια της v-stromas μας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10 2010, 00:08

Είσαι μεγάλος!!!!!!!!!!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 654472 Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 654472 Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 654472
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mes
Member
Member
mes

Ηλικία : 43
Τόπος : αθηνα
Registration date : 05/04/2009

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10 2010, 01:27

μονο 1 ρουλεμαν εχει??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosv-strom

nikosv-strom

Ηλικία : 39
Τόπος : ΒΟΛΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Registration date : 31/08/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 10 2010, 07:54

Απο την μερια του γραναζιου εχει ενα (αυτο εκανα αλλαγη)και ενα εχει απο την πλευρα που ειναι το δισκοφρενο.αλλα λογο της μεταδοσης απο την πλευρα που ειναι το γραναζι δεχεται μεγαλητερες πιεσεις.το αλλο ρουλεμαν ειταν μια χαρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosv-strom

nikosv-strom

Ηλικία : 39
Τόπος : ΒΟΛΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Registration date : 31/08/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 15:06

Συνεχιζω να γραφω εδω τις φτηνες εως μηδενικου κοστους κατασκευες μου!αυτη τη φορα εκανα μια αντιγραφη το αλουμινακι του jeffakis!!!και εγω θα το ονομασω (λαμαρινακι του Νικολακη!!!)επειδη ειμαι στην δουλεια και δεν εχω καλωδιο για να ανεβασω φωτο μολις γυρισω σπιτι θα εχετε και το σχετικο φωτορεπορταζ!!!σαφως το κοστος ηταν μηδενικο αφου ειχα ενα κομματι σιδερο που το επεξεργαστηκα!

xexe xexe xexe
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panoszan

panoszan

Ηλικία : 48
Τόπος : ΑΛΜΥΡΟΣ - ΧΑΛΚΙΔΑ
Registration date : 05/09/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 15:26

Μπράβο ρε νίκο OK OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 15:34

χεχε, εγώ λέω να φτιάξω ένα σποϊλεράκι του Γιαννάκη εδώ κ πολύ καιρό αλλά δεν το βλέπω Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosv-strom

nikosv-strom

Ηλικία : 39
Τόπος : ΒΟΛΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Registration date : 31/08/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 17:10

Εδω και το σχετικο φωτορεπορταζ!το λαμαρινακι το εκοψα απο ενα κοιλοδοκο 3 χιλιοστα παχος και δημιουργησα το σχημα που βλεπετε![img]httpΑλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00973l

[img]Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00974h[/img]
και μετα απο τριψιμο και καλο καθαρισμα το εβαψα με ασταρι για μεταλλα με πιστολι αεροσ για καλητερο αποτελεσμα στην βαφη![img]Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00975q[/img]
και το τελικο αποτελεσμα![img]Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00976w[/img]
τοποθετημενο επανω στο τιμονι![img]Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00977h[/img]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nikosv-strom στις Τετ Σεπ 29 2010, 00:46, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
STATHIS
Member
Member
STATHIS

Ηλικία : 42
Τόπος : ΑΛΜΥΡΟΣ-ΒΟΛΟΣ
Registration date : 17/06/2009

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 19:07

Τελειο!!!Τελειο!!Τελειο!Μια μικρη παρατηρηση εχω να σου κανω,αλλα δε στη λεω να σκασεις,μεχρι αυριο στον καφε!!! success yeye
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosv-strom

nikosv-strom

Ηλικία : 39
Τόπος : ΒΟΛΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Registration date : 31/08/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 20:18

ευχαριστω Σταθη!!!!δεχομαι και παρατηρησεις και βελτιωσεις!!!θα τα πουμε αυριο απο κοντα!!!! geia geia geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spigi
Member
Member
spigi

Ηλικία : 50
Τόπος : ΒΟΛΟΣ-ΜΑΓΝΗΣΙΑ
Registration date : 18/08/2008

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 20:36

Καλό είναι, αλλά σαν του Χρήστου δεν είναι, ποτισμένο με ρακή... drink drink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Σεπ 28 2010, 22:18

ωραιο το φοτορεπορταζ ρε φιλο ...να σαι καλα...αλλα θα ήταν καλυτερο αν τις φωτο που ανέβασες ηταν με ανάλυση έως 800Χ600...
αυτο ειναι εύκολο με το Picture Manager της microsoft office...η οποιοδήποτε άλλο προγραμμα αλλάζει το μεγεθος μιας φωτο...
με αυτο τον τροπο εχεις ολη τη φωτο σε μια οθονη και δεν χρειαζεται η μετακινηση με την μπαρα.....


φιλικα Παντα ....

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
nikosv-strom

nikosv-strom

Ηλικία : 39
Τόπος : ΒΟΛΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
Registration date : 31/08/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤετ Σεπ 29 2010, 00:49

ευχαριστω τον φιλο niksalonik για την παρατηρηση!!τωρα ολα ειναι πολυ καλητερα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alex-vstrom
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
alex-vstrom

Ηλικία : 47
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΑΤΤΙΚHΣ
Registration date : 18/01/2008

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15 2013, 12:24

nikosv-strom έγραψε:
Αρχικα ελυσα την κεντρικη βιδα του πισω αξονα και τον τραβηξα να βγει.αφου εβγαλα την ζαντα πανω απο το ψαλιδι μαζι με το γραναζι ξεκουμπωσα το γραναζι μεσα απο τα συνεμπλοκ.Ετσι ακουμπησα τογραναζι πανω σε δυο ξυλα για να ειναι σταθερο και με ενα 32mm καρυδακι χτυπησα το ρουλεμαν και βγηκε!και οντως ειναι λιγο φθαρμενο!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00962v

το καινουριο μας ρουλεμαν!αν και μετα απο συζητηση στο σημερινο μας καφε καταληξαμε πως τα κονικα ρουλεμαν ειναι πολυ καλυτερα!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00961q

αφου ανοιξαμε πρεπει και να καθαρισουμε πολυ καλα τις επιφανιες οπου θα τοποθετησουμε το νεο ρουλεμαν.εγω επλυνα σε μια μικρη βουτα με πετρελαιο και να το αποτελεσμα!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00963m

τοποθετηση καινουριου ρουλεμαν.

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00965ga

και η τσιμουχα!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00964cw

και αφου βαλουμε λιγο γρασο τοποθετουμε τον τροχο παλι στην θεση του.μετα απο ρεγουλαρισμα σφυξιμο και ελενχο πισω φρενου ειναι ετοιμο!

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Dsc00967i

merci merci merci Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 316594 Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 316594 Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 316594


ποιος ειναι ο κωδικος για το πισο γραναζι ξερουμε εχω το 650 μηπως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.vstromhellasforum.com/
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 59
Registration date : 05/10/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15 2013, 23:19

nikosv-strom έγραψε:
Ανοιγω αυτο το post με αφορμη την επισκευη που εκανα στο v-strom μου.Αλλαγη ρουλεμαν γραναζιου πισω τροχου.δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα αλλα ειχε ενα τζογο το γραναζι οταν το πιεζα δεξια-αριστερα χωρις εντονο θορυβο και τριξιμο.Ετσι και προχωρησα στην αντικατασταση του!Το αποτελεσμα δικαιωσε την επιλογη μου.Η αλυσιδα πλεον παταει πολυ καλητερα χωρισ να κανει τον παραμικρο θορυβο!

κοστος ρουλεμαν 20 euro!
εργασια 0 euro! OK

Φίλε μου Νίκο σε παραδέχομαι!Πριν μια εβδομάδα το άλλαξα κι εγώ γιατί είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα ( το πίσω γρανάζι κουνιόταν δεξια-αριστερά) κι επειδή δεν είχα χρόνο το πήγα στο μάστορα.Κόστος 40 ευρώ ....Μπράβο φίλε!!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 59
Registration date : 05/10/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΣαβ Μαρ 16 2013, 17:28

[quote="alex-vstrom"]
nikosv-strom έγραψε:


ποιος ειναι ο κωδικος για το πισο γραναζι ξερουμε εχω το 650 μηπως

Οι διαστάεις του ρουλεμάν είναι:
32x65x17 Γραναζιερας (απαιτείται 1 τεμ.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alex-vstrom
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
alex-vstrom

Ηλικία : 47
Τόπος : ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΑΤΤΙΚHΣ
Registration date : 18/01/2008

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 10:52

[quote="liakosvol"]
alex-vstrom έγραψε:
nikosv-strom έγραψε:


ποιος ειναι ο κωδικος για το πισο γραναζι ξερουμε εχω το 650 μηπως

Οι διαστάεις του ρουλεμάν είναι:
32x65x17 Γραναζιερας (απαιτείται 1 τεμ.)

ευχαρηστω να αλλαξω μονο τον γραναζιου οχι το αλλο απο την πλευρα της εξατμησης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.vstromhellasforum.com/
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 59
Registration date : 05/10/2010

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Μαρ 19 2013, 19:04

[quote="alex-vstrom"]
liakosvol έγραψε:
alex-vstrom έγραψε:
nikosv-strom έγραψε:


ποιος ειναι ο κωδικος για το πισο γραναζι ξερουμε εχω το 650 μηπως

Οι διαστάεις του ρουλεμάν είναι:
32x65x17 Γραναζιερας (απαιτείται 1 τεμ.)

ευχαρηστω να αλλαξω μονο τον γραναζιου οχι το αλλο απο την πλευρα της εξατμησης



Καμιά φορά στο φόρουμ είμαστε υπερβολικοί.Εγώ προσωπικά δεν το άλλαξα το ρουλεμάν πίσω τροχού (όπως λέγεται) αφού λειτουργούσε κανονικά.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι ίσως αύριο χαλάσει κι αυτό αλλά.....Αν σε σηκώνει η τσεπούλα σου άλλαξέ το κι αυτό άλλωστε δεν είναι ακριβό,κοντά στα 8-10 ευρώ (το πίσω ρουλεμάν πάντα).....Και τότε γιατί δεν αλλάζουμε και του μπροστινού τροχού?Όλα στο χέρι σου είναι. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sotosAEL

sotosAEL

Ηλικία : 36
Τόπος : Χανιά-Λεμεσός
Registration date : 06/03/2014

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!   Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! Icon_minitimeΤρι Απρ 05 2016, 18:47

Επαναφέρω αυτό το θέμα ξανά για να μην ανοίξω καινούργιο. Πήγα σήμερα και αγόρασα από ένα κατάστημα εδώ στην Κύπρο τα ρουλεμάν του μπροστά και πίσω τροχού. Οι κωδικοί είναι ακριβώς οι ίδιοι με αυτούς που κυκλοφορούν στο φόρουμ. Τα ρουλεμάν είναι της NSK, αυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι γράφουν "Made in Poland". Λέτε να μην έχουν την ίδια ποιότητας από τα "Made in Japan"?
Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!! 141v7ee
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Αλλαγή Ρουλεμάν Πίσω Τροχού by volosnikosv-strom !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΦΟΡΟΥΜ :: Ενότητα μελών φορουμ Θεσσαλίας Ν. Μαγνησίας-
Μετάβαση σε: